Farklı yüzey bitirme işlemlerinin metal desteksiz seramik restorasyonlarda yüzey pürüzlülüğü ve kırılma dayanımları üzerindeki etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The effect of different surface finishing procedures on surface roughness and fracture toughness in all ceramic restorations
  1. Tez No: 172034
  2. Yazar: İSA YÖNDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZGÜR İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2006 Dt. İsa YÖNDEM Danışman Prof. Dr. Özgür İNAN FARKLI YÜZEY BİTİRME İŞLEMLERİNİN METAL DESTEKSİZ SERAMİK RESTORASYONLARDA YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜ VE KIRILMA DAYANIMLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN KARŞILAŞTIRMALI OLARAK İNCELENMESİ Bu çalışmadaki amaç, dört faklı metal desteksiz seramiğe uygulanacak farklı yüzey işlemlerinin, bu seramiklerdeki yüzey pürüzlülüğü ve kırılma direncini nasıl etkilediğini tespit etmektir. Çalışmada kullanılan IPS Empress 2 ve In-Ceram grubu örneklerin kor yapılarının hazırlanmasında özel bir metal kalıp kullanıldı. Daha sonra, bu kor yapıların üzerine üstyapı veneer porseleni uygulandı. Cercon ve CEREC gruplarındaki örnekler prefabrike blokların, ISOMET kesme cihazında belirlenen kalınlıklarda kesilmesiyle elde edildiler. Elde edilen bu örneklere, önceden belirlenen standart tesviye işlemi uygulandı. Tesviyeleri bitirilen örnekler, partikül büyüklüğü 50um olan AI2O3 kullanılarak ince kalem kumlama işlemine tabi tutuldu. Sonra bu örnekler ultrasonik cleaner' da temizlendiler. Örnekler kendi aralarında her bir grupta 15 adet olacak şekilde rastgele üç gruba ayrıldı. Bunlardan ilk gruba bitim frezinden başka hiçbir işlem uygulanmadı. Sonraki grup, polisaj 104lastiği kullanılarak parlatma işlemine tabi tutuldu. Geriye kalan gruba ise üretici firmaların talimatlarına göre glaze işlemi uygulandı. Yüzey işlemleri bitirilen örneklerin yüzey pürüzlülüğü ölçümü için Mitutoyo Surftest-B ve Surftest 402 Analyzer cihazı kullanıldı ve taramalı elektron mikroskop (SEM; Jeol JSM- 5600) ile yüzey incelemeleri yapıldı. Yüzey pürüzlülüğünün ölçümünden sonra, örneklere üç nokta eğme testi uygulandı. Porselen sistemleri ile yüzey işlemlerinin yüzey pürüzlülüğü ve kırılma dayanımı açısından değerlendirilmesi için iki yönlü varyans analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Effect of Different Surface Finishing Procedures on Surface Roughness and Fracture Toughness in AH Ceramic Restorations The aim of this study was, to determine how different surface treatments, which was applied to four different all ceramic systems, affect the surface roughness and fracture resistance. In this study, a special metal mold was used in preparation of IPS Empress 2 and In-Ceram core samples. Then veneering porcelains were applied to these cores. Samples in Cercon and CEREC groups were prepared by cutting prefabricated blocks in fixed dimensions in ISOMET cutting machine. Standard grinding procedure was applied to these samples. After grinding procedure, sandblasting was applied by using AI2O3 which was 50um particle dimension and then these samples were cleaned in ultrasonic cleaner. Samples were randomly divided into three groups of 15 each. Only finishing burs were used in the first group. In the second group polishing kit was used. Glazing procedure was applied to the last group according to the manufacturer's instructions. Mitutoyo Surftest-B ve Surftest 402 Analyzer Machines were used to determine the surface roughness and samples were evaluated by scanning electron microscope (SEM; Jeol JSM-5600). Three point bending test was applied after the measurement of surface roughness. Two-way analyses of variance (ANOVA) was applied to evaluate the surface roughness and fracture resistance in different porcelain systems and surface treatments.