10-16 yaş grubu çocuklara uygulanan egzersizin solunum parametreleri üzerine etkisi
The effect of exercise programme applied the children betwena 10 and 16 the parameters of respiatory
- Tez No: 172036
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURCAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA -2005 Erdal TAŞGIN Danışman Doç. Dr. Nurcan DÖNMEZ 10-16 Yaş Grubu Çocuklara Uygulanan Egzersiz Programının Solunum Parametreleri Üzerine Etkisi Araştırmanın amacı sporcu olmayan Sedanter çocuklara uygulanan egzersizin solunum parametrelerine olan etkilerinin tespit edilmesidir. Araştırma, yaşlan 10-16 arasında değişen aktif olarak spor yapmayan 20 çocuk üzerinde yapılmıştır. Çalışmalar 3 ay süresince haftada 4 gün (Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Pazar) ve 60 dakika olacak şekilde yaptırılmıştır. Denekler BESYO olimpik futbol sahasının parkurunda 5 dakikalık ısınma evresinden sonra sürekli koşular metodu ile % 50 şiddette 25 dakika süresince koşturulmuş ve koşma metodu uygulanırken tempo devamlı olarak ayarlanmıştır. Koşulardan sonra aynı sahada 7x7 oyun formu ile 20 dakika çift kale maç oynattırılmış, Soğuma jimnastiği ile çalışmalar sonlandırılmıştır. 35Ölçüme tabi tutulan deneklere 3 aylık antrenman öncesi ve antrenman sonrası olmak üzere iki ölçüm yapılmıştır. Bu ölçümlerde deneklerin zorlu vital kapasiteleri (FVC), 1 saniyedeki zorlu ekspirasyon volümleri (FEVl),yüksek ekspirasyon akımları (PEF), yüksek inspirasyon akımları (PIF), zorlu ekspirasyon akımları (FEF 25-75) ve maksimum volümleri (Vmax 25-50-75) bağımlı test olan paried T testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S. U. Institute of Health Science Basic Department of Physicology Faculty of Veterinary Medicine Master Thesis/KONYA -2005 Erdal TAŞGIN Consultant Doç. Dr. Nurcan DÖNMEZ The Effect of the Exercise Programme Applied the Childeren between 10 and 16 on the the Parameters of Respiratory The aim of the research is to determine the effects of the exercise applied to sedantary children,not sportsmen, on the parameters of respiratory. This research has been applied to 20 children between 10 and 16 and not doing sport in an active way. Trainings have been done for 3 months and 4 days per week (Monday, Wednesday,Friday,Sunday) and 60 minutes for each day.They have been made to run with the method of incessant (non stop,constant) trainings for 25 minutes by using their %50 effort ( force) after the warm-up training keeping 5 minutes on the racetrack of the 37BESYO olimpic football field (pitch).After the runnings, they have been made to play a football match in the form of 7*7 game. With relaxing gymnastics trainings have been ended. Two measurements including before the training and after the training have been done to the children subject to the measurements for 3 months.In these measurements, their forceful vital capacities (FVC), forceful expiration volumes at 1 second (FEV1).powerful expiration movement (PEF), powerful inspiration movements (PDF), forceful expiration movement (FEF 25-75) and the percentage values of maximum volumes (Vmax 25-50- 75)have been compared with the paried test. To the pre-test and final test, there way no any changes in their strong vital capacities,expiration volumes at 1 second, values of the high inspiration movement. However,it have been determined significently differences in the high and difficult expiration before and after the training when values of the pre-test and final test are examined. In conclusion, the effect of the exercise applied to the children having these features and not sportsmen on some parametres of respiratory is positive,but it doesn't make any difference in the other parametres. 38