Akut solunum yetmezliğinde oksidatif sters değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative in acute respiratory failure
  1. Tez No: 172041
  2. Yazar: ELİF DEMİRKAPI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
6.0ZET T.C. Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (Tıp) Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/ KONYA-2006 ElifDEMİRKAPI Danışman Doç.Dr. Sadık BÜYÜKBAŞ Akut Solunum Yetmezliği Olan Hastalarda Oksidadif Sters Değerlendirilmesi Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği Yoğun Bakım Ünitesine başvuran 41-84 yaşlan arasında 25 hasta ile klinik ve laboratuar yönünden hiçbir şikayeti ve bulgusu olmayan fakat akciğer kanseri şüpesi olan 43-75 yaşlan arasında 25 kişiden gerçekleştirildi. Vakalardan alman kan örneklerinde plazma, MDA, SOD, ürik asit, C vitamini, E vitamini, NO, eritrosit MDA, SOD ve GSH-Px düzeyleri, BAL MDA,SOD düzeyleri ölçüldü. KOAH hastalarında plazma MDA 0.139, SOD 0.793 ve eritrosit MDA 0.118 ve SOD 0.402 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Institute of Medical Sciences Biochemistry (Medicine) Department Master Thesis / KONYA -2006 ElifDEMİRKAPI Supervisor Doç.Dr.Sadık BÜYÜKBAŞ Evaluation of oxidative stress in acute respiratory failure This study was performed on 25 patients with cronic obstructive pulmonry diaseses and aged between 41-84 years and applied to Chest Diseases intensive care unit of Meram Medical School of Universty of Selçuk. 25 healty individals aged between 43- 75 years were choosen as control subjects. MDA, SOD, uric acid, vitamin C, vitamin E levels MDA, SOD and GSH-Px levels were measured in plasma in erythrocytes and the levels of MDA and SOD were determined in BAL fluids.