Akut solunum yetmezliği olan yoğun bakım hastalarında dinamik tiyol disülfit homeostazının araştırılması
Investigation of dynamic thiol disulfide homeostasis in acute respiratory failure patients in intensive care units.
  1. Tez No: 628070
  2. Yazar: ZEYNEP PINAR APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ALAŞEHİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tiyoller, sülfür ve karbon atomundan oluşan, sülfhidril grubu (-SH) içeren merkaptan grubundan antioksidan ajanlardır. Oksidatif stresin arttığı durumlarda reaktif oksijen moleküllerinin nötralizasyonunda kullanıldıklarından tiyol seviyeleri düşmektedir. Bu çalışmada, başta pnömoni olmak üzere solunum yetmezliğine neden olabilen enfeksiyon ya da inflamatuar nedenli hastalıkların patogenezinde rolü bulunan total oksidan durumunun bir belirteci olarak tiyol ve disülfit kan seviyelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan parsiyel arteriyel oksijen basıncı (PaO2)45 mmHg olan 98 hasta (58 erkek, 40 kadın) ve 98 sağlıklı (59 erkek, 39 kadın) gönüllü dahil edilmiştir. Total tiyol, doğal tiyol ve disülfit seviyeleri spektrofotometrik yöntem ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thiols are antioxidant agents which belong to mercaptan group consisting of sulfur and carbon containing sulfhydryl (-SH). Thiol levels, in the case of elevated oxidative stress, are lowered by their use in neutralization of reactive oxygen molecules. In this study, it was aimed to investigate thiol and disulfide blood levels or thiol/disulfide ratio as a marker of total oxidant status which plays a role in the pathogenesis of inflammatory diseases that may cause respiratory failure, especially pneumonia. The study included 98 patients (58 males, 40 females) who have partial oxygen pressure (PaO2)45 mmHg in arterial blood in the intensive care unit and 98 healthy volunteers (59 males, 39 females). Total thiol and native thiol levels were measured by spectrophotometric method.