Elit haltercilerle sedanterlerin plazma leptin ve çinko düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of plasma leptin zinc levels of elit weightlifters and sedentarys
- Tez No: 172042
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2006 Şükran ARKAN Elit Haltercilerle Sedanterlerin Plazma Leptin ve Çinko Düzeylerinin Karşılaştırılması Leptinin gıda alımını azaltmak ve enerji tüketimini artırmak gibi fizyolojik etkileri göz önüne alındığında, bir çok araştırıcı leptin ve egzersiz arasındaki ilişkiyi araştırmaya yönelmiştir. Sonuçlar çelişkili olmakla beraber fiziksel aktivitenin leptin salınımında değişiklikler meydana getirdiği kabul edilmektedir. Önemli bir eser element olan çinko iştahın kontrolünde de rol alır. Obez kişilerin aynı zamanda düşük çinko ve yüksek leptin düzeylerine sahip olması çinko ile leptin arasında olası bir ilişkiyi gösterir. Çinkonun leptin üretiminin bir mediyatörü olabileceğine ileri süren raporların varlığı da bu ilişkinin kuvvetli bir delilidir. Bu çalışmanın amacı da elit haltercilerde serum leptin düzeylerinin tespiti ve bunun çinko ile ilişkisini araştırmaktır. Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda gerçekleştirildi. Araştırmaya 18-27 yaş arasında değişen 30 sağlıklı ve gönüllü erkek denek katılmıştır. Denekler eşit sayıda gruba ayrılmıştır. Grup 1: Bu grubu oluşturan denekler, düzenli antrenman yapmayan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan gönüllü 15 erkek öğrencilerden oluşan grup. Grup 2, Elit halterci grubu: Kilolarında milli takıma seçilen, düzenli antrenman yapan ve kamp esnasında istirahatte ölçümleri gerçekleştirilen gönüllü 15 erkek elit haltercilerden oluşan grup. Çalışmaya katılan her iki gruptaki bireylerin sabah saat 9.30 civarında ön kol yenlerinden 5 mi kan örnekleri alınmıştır. Alman venöz kandan elde edilen serumdan RIA yöntemiyle leptin, Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresiyle de çinko tayinleri yapılmıştır. 36Serum leptin ve çinko değerleri gruplar arasında mukayese edildiğinde sedanter grubun leptin ve çinko düzeylerinin, elit haltercilere oranla anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edildi. Çalışmanın sonucunda halter sporu yapan bireylerde çinko düzeylerinin sedanterlere oranla önemli ölçüde düşük bulunduğu, düşük çinko düzeylerine paralel olarak leptin seviyelerinde de önemli şekilde azaldığı belirlendi. Fiziksel aktivitenin leptin salınımında değişikliklere yol açtığı, bu değişiklikler ile çinko arasında önemli bir ilişkinin olabileceği sonuç olarak söylenebilir. 37
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U.Healt Science Institue Trainer Education Department THE POST-GRADUATE EDUCATION THESIS/ KONYA-2006 Şükran ARIKAN The Comparison of Plasma Leptin and Zinc Levels of Elit Weightlifters and sedentarys Considering the physical effects of leptin suck as decreasing the quantity of taking nourishment and increasing the consumption of energy many researchers direct themselves to the study of relationship between leptin and exercise. Although the result are in contradiction. It is accepted that physical activity makes differences in oscillation of leptin. Zinc, the important element, also takes part in the control of the desire for food. Also, the possesion of low zinc and high leptin levels of obes people shows a possible relation between zinc and leptin. The existence of reports about the possibility of zinc may be the mediator of producing leptin is also the strong proof of this relationship. The aim of this research was prowing of the serum leptin levels of elit weightlifters and research its relation with zinc. This study was done at Selçuk University, Physical Training and Sport Academy. 30 healthy and volunteer boys between the age of 18-27 were participated in this study. The subjects of this experiment had been grouped in on equivalency. Group 1 : The subjects of this group was formed 15 volunteer physical Education and Sport Academy students who don't do exercises requlary. Group 2 : The group of elit weightlifters, the subjects of this group were 15 elit weight lifters who were chosen for national team, did exercises reqularly and are examined while resting during the camp. 385 ml, blood samples had been taken from the front arm vens of the subjects of this group at about 9.30 am. From the serum obtained from th circulated blood, leptin by RIA method and zinc by atomic absorbation spectrofometer the examined. It was proved that when the serum leptin and zinc levels were compared between these two grops, the levels of leptin and zinc in sedanters group were higher than in elit weightlifters. At the end of this study, it could be determined that the level of zinc was lower at the sedanters and parallel to low level of zinc the level of leptin reduced. As a conclusion, it could be said that physical activity makes changes in leptin oscillation and there may be a relationship between changes and zinc. 39