İl spor merkezi yaz dönemi antrenman programına katılan çocukların fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin incelenmesi (Konya ili örneği)
Evaluation of selected physical and physiologic parameters of the participants the city sports center in summer training period (example of Konya)
- Tez No: 172051
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Yöneticiliği Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/KONYA-2005 Murat Baha ERKEK Danışman Yrd. Doç. Dr. İ. Bülent FÎŞEKÇİOĞLU İl Spor Merkezi Yaz Dönemi Antrenman Programına Katılan Çocukların Fiziksel ve Fizyolojik Parametrelerinin İncelenmesi (Konya İli Örneği). Araştırmanın amacı îl Spor Merkezi yaz dönemi antrenman programına katılan çocukların seçilmiş bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılarak, îl Spor Merkezinin geleceği açısından daha sağlıklı ve güvenilir bilgilere ulaşılabilmesini sağlamaktır. Araştırmaya, İl Spor Merkezindeki yaş ortalamaları 10,984 +_1,564 olan 122 çocuk katılmıştır. Deneklerin tümü spora ilk defa başlayan çocuklardan oluşmaktadır. Deneklerin ölçümleri Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde gerçekleştirilmiştir. 70Yapılan ölçümlerde deneklerin yaş, boy, vücut ağırlığı, yağ yüzdesi, pençe kuvveti, esneklik, dikey sıçrama, anaerobik güç, FVC, FEVı, FEVı %, MW parametreleri“t”testi ve varyans analizi ile karşılaştırılmıştır. İlgili parametrelerde etkililik açısından anlamlı gelişmeler gözlenmiştir. Sonuç olarak ölçüm grubu çocuklarda gelişme meydana gelmiştir fakat bu antrenman sıklığı ve şiddeti çok düşük olduğu için (haftada 2 gün) minimum düzeyde olmuştur. 71
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Health Science Institute Sport Management MASTER THESIS/KONYA-2005 Murat Baha ERKEK Advisor Assos. Prof. î. Bülent FİŞEKÇİO?LU Evaluation of Physical and Physiologic Parameters of the Participants the City Sports Center in Summer Training Period.(Example of Konya) The aim of the study is to get more trustwarthy and reliable data regunding the future of City Sports Center. The subjects of the study are 122 child of City Sports Center whose mean age is 10,984 ;tl,564 years. All of the subjects have first time start to sport. The measurements of the subjects were taken in Konya youth and sports management. In the measurement the age, height, body weight, fat percentage, power of paw. Flexibility, level of jumping, anaerobik power, FVC, FEVi, FEVi %, MW parameters of the subjects were companed through to test. 72The found a statistically significant advance in the all parameters. Consequently, advance to be child of measurement group but this advance is minimum level because training frequency is to be very low. 73