İnsan fetuslarında kulak kepçesi ve bazı yüz parametrelerinin ölçümleri
The measurements of the auricula and some fasial parameters in human fetuses
- Tez No: 172052
- Danışmanlar: PROF.DR. TANER ZİYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi (Tıp) Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi / KONYA-2006 Sevim BALKAN İnsan Fetuslarında Kulak Kepçesi ve Bazı Yüz Parametrelerinin Ölçümleri Danışman: Prof. Dr. Taner ZİYLAN Fetal kulak ve yüzün normal boyutları, birçok konjenital sendromun antenatal teşhisi için bilgi sağlayabilir. Bu çalışmada, fetal kulak ve yüzün morfometrik gelişiminin araştırılması amaçlandı. Çalışma, 79 ikinci trimester, 29 üçüncü trimester olmak üzere toplam 108 (50 erkek, 58 dişi ) adet spontan abort insan fötusunda gerçekleştirildi. Tüm ölçümler, aynı kişi tarafından kumpas kullanılarak yapıldı ve kulak uzunluğu ve genişliği, lobulus auriculae uzunluğu ve genişliği, tragus'dan helix ve antihelix'e uzaklık, kulak yapışma genişliği, kulak üst ve alt yapışma yerinin göze uzaklığı, göz dış ve iç kenarının ağız kenarına uzaklığı, ağız genişliği, üst dudak kalınlığı, philtrum genişliği ve uzunluğu, alt yüz uzunluğu, çene aim uzunluğu, aim uzunluğu ve aim tepe uzunluğu ölçüldü. Elde edilen veriler, student t testi ile cinsiyet ve lateralizasyona göre karşılaştırıldı. Parametreler arası ilişki Pearson korelasyon testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S. U. Institute of Health Sciences Department of Anatomy (Medicine) Master Thesis / KONYA 2006 Sevim BALKAN“The Measurements of the Auricula and Some Fasial Parameters in Human Fetuses”Supervisor. Prof. Dr. Taner ZÎYLAN Normative dimensions of the fetalear and face may provide information for the antenatal diagnosis of a number of congenital syndromes. The purpose of this study was to investigate the morphometric development of the fetal ear and face. The study was carried out on 79 second trimester and 29 third trimester spontaneously aborted human fetuses, totaly 108, of whom were 50 male and 58 female. All measurements were performed using calipers by the naked eye and were designed as follows: Ear length and width, length and width of ear lobe, the distances from tragus to helix and antihelix, ear adhesion widuy, the distances from eye to ear upper-lower adhesion, the iner-outer oropalpebreal distance, mouth width, upper lip height, philtrum length and width, lower face height, cnin-forhead height, forehead height and special forhead height were measured. Obtained data were compared according to gender and lateralization by Student's t-test. The relationships between the parameters were evaluated with Pearson's correlation test. Although there was no significant difference in all observed parameters in term of gender and lateralization, there was significant difference between the trimesters (PO.05). In addition, a correlation between these parameters and gestational age was found out It was concluded that the results of this study can be usefull for reconstructive surgeons, pediatricians, ear-nose and throat specialists and families providing the intrauterine assessment of fetus, especially prenatal diagnosis of congenital malformations and planing of right operation in malformations. 37