MRG ve biyokimyasal etkileri
MRI and its biochemical effects
  1. Tez No: 172050
  2. Yazar: TURAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ MUHTAR TİFTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
6.0ZET S.Ü.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (Tıp) Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi / KONYA -2006 Turan AKDAĞ Danışman Prof. Dr. Ali Muhtar TİFTİK Manyetik Rezonans Görüntüleme ve Biyokimyasal Etkileri 25-45 yaşlan arasında gönüllü 20'si erkek 20 'si kadın olmak üzere toplam 40 hastadan MR uygulama öncesi ve sonrası kan örnekleri alınarak Glukoz, Kalsiyum, Kolesterol, Trigliserit, HDL Kol., LDL Kol., Demir, Demir Bağlama, Lipaz, TT3, TT4, Free T3, Free T4, TSH, Ferritin, İnsülin düzeyleri çalışıldı. Kan örnekleri alınan hastalarda uygulama öncesi kalsiyum ortalamasının 9.24' ten 9.05' e düştüğü ve P değerinin (P=0.002) önemli derecede azalma gösterdiği görülmektedir. Kolesterol ortalamasının 183.92'ten 177.05 'e düştüğü ve P=0.00 değerinin çok önemli derecede azaldığı görülmektedir. Trigliserit ortalamasının 135.1 'den 122.3'e düştüğü P=0.00 değerinin çok önemli derecede azaldığı tespit edilmiştir. HDL ortalamasının 45.12'den 42.85'e düştüğü P=0.00 değerinin çok önemli derecede azaldığı görülmektedir.Demir ortalamasının 56.6'dan 53.8'e düştüğü P=0.006 değerinin önemli derecede azaldığı görülmektedir.Demir Bağlama ortalamasının 249.6'dan 238.3'e düştüğü P=0.018 değerinin önemli derecede azaldığı tespit edilmiştir. Lipaz ortalamasının 40.45'ten 38.55'e düştüğü P=0.00 değerinin çok önemli derecede azaldığı görülmektedir. TSH ortalamasının 1.82'den 1.69'a düştüğü P=0.001 değerinin çok önemli derecede azaldığı tespit edilmiştir. İnsülin ortalamasının 7.83 'ten 5.82'ye P=0.021 değerinin önemli derecede azaldığı görülmektedir. LDL, TT3, TT4, Free T3, Free T4, Ferritin, Glukoz sırasıyla P=0.125, P=0.077, P=0.252, P=0.619, P=0.535, P=0.052, P=0.792 olup istatiksel anlamda önem taşımadığı görülmektedir. 44
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Institute of Medical Sciences Biochemistry (Medicine) Department Master Thesis / KONYA -2006 Turan AKDA? Supervisor Prof.Dr.Ali Muhtar TİFTİK Magnetic Rezonance Imaging and Its Biochemical Effects In this study, totally 40 patients, 20 male and 20 female, aged between 25 and 45 were included into the criteria, and their Glucose, Ca, Cholesterol, Trygliseride, HDL, LDL, Fe, Fe-Bound, Lipase, TT3, TT4, Free T3, Free T4, TSH, Ferritin, însuline levels were investigated taking blood samples pre and past MR procedure. Before the procedure in the patients blood samples were taken from, it was determined that awarage calcium finding was decreased from 9.24 to 9.05 and P value (P = 0.002) was significatly declined. Average cholesterol value was determined to decrease from 183.92 to 177.05 and P = 0.00 value was witnessed to decline significantly. Average trigliserit value was detected to decrease from 135.1 to 122.3 and P = 0.00 score was seen to decline significantly. In the same way, HDL value and average iron value were decreased from 45.12 to 42.85 and from 56.6 to 53.8 respectively. P = 0.00 value for HDL and P = 0.006 for iron value were significantly declined. Average iron binding value was detected to decrease from 249.6 to 288.3 and P = 0.018 score was significantly diminished. Average lipaz value from 40.45 to 38.55 and average TSH from 1.82 to 1.69 were determined to decrease and their P = 0.00 score and P = 0.001 score were seen to decrease significantly, respectively. Average insulin was detected to decrease from 7.83 to 5.82 and its P = 0.021 was witnessed to decline significantly. LDL, TT3, TT4, Free T3, Free T4, Ferritin and Glucose significance values were P = 0.125, P = 0.077, P = 0.252, P = 0.619, P = 0.535, P = 0.052 and P = 0.792 respectively, and there scores were thought to be insignificant. 45