Konya ve çevresinde tüketime sunulan balıklarda civa kadmiyum düzeyi
Mercury and cadmium levels of fish consumed in Konya
- Tez No: 172053
- Danışmanlar: PROF.DR. SUZAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, Konya ve çevresinde tüketime sunulan balıklarda civa ve kadmiyum metallerinin düzeyleri belirlenerek, elde edilen bulgulara göre, durum insan sağlığı açısından değerlendirildi. Satış noktalarından 3 farklı tür balık; istavrit, uskumru, sardalya olmak üzere her türden 21 adet olup toplam 63 adet numune temin edildi. Balıkların boy ve ağırlıkları ölçüldü. Numunelerin yenilebilir et kısmında metal düzeyleri Perkin Elmer Optima DV 2000 model ICP-OES cihazıyla belirlendi. Araştırmada numunelerin ortalama, en düşük ve en yüksek civa ve kadmiyum düzeyleri sırasıyla, İstavritte; civa 98.11, 83.45 ve 122.20 ng/g, kadmiyum 0.041, 0.017 ve 0.087 ng/g, sardalyada; civa 99.76, 82.34 ve 1 18.12 ng/g, kadmiyum 0.094, 0.065 ve 0.129 ug/g ve uskumruda ise civa 106.60, 85.26 ve 138.20 ng/g, kadmiyum 0.062, 0.042 ve 0.091 ug/g tespit edildi. Balıkların bazı türlerinde boy ve ağırlıkları ile metal seviyeleri arasında ilişki bulundu. Uskumruda boy ve ağırlık arttıkça civa birikimi önemli düzeyde artığı gözlendi. Sardalyada boy arttıkça civa düzeyinde önemli seviyede artış görüldü. Araştırma sonucunda Konya ve çevresinde tüketime sunulan istavrit, sardalya ve uskumru balıklarındaki civa ve kadmiyum değerlerinin halk sağlığı açısından herhangi bir salanca yaratmayacak düzeylerde olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, cadmium and mercury levels of fish in Konya were determined and the results were evaluated for human health. In this experiment, three different fish ; Trachurus trachurus, Scomber scombrus and Sordino pilchardus were obtained from markets, totally 63 samples (21 samples of each species) were used. Total size and weight of the samples were measured. The metal level in the edible muscle parts of the samples were measured by Perkin Elmer Optima DV 2000 model ICP-OES. The mean, minumum and maximum concentrations of mercury and cadmium in examined fish species were found as mercury 98.11, 83.45 and 122.20 ng/g, cadmium 0.041, 0.017 and 0.087 ng/g in Trachurus trachurus; mercury 99.76, 82.34 and 118.12 ng/g, cadmium 0.094, 0.065 and 0.129 ug/g in Sordino pilchardus; mercury 106.60, 85.26 and 138.20 ng/g, cadmium 0.062, 0.042 and 0.091 ng/g in Scomber scombrus, respectively. The positive corelation was found between the length - weight and the metal levels in some species. Size (either length or weight) of Scomber scombrus was positively correlated with mercury bioaccumulation. Mercury level increased with increasing the length of Sordino pilchardus. It is concluded that mercury and cadmium levels of fish samples consumed in Konya were not harmful for human health.