Genç ve büyükler kategorisi erkek milli teakwondocuların esneklik profilleri ve başarı ile olan ilişkisi
The relationship between success and flexibility profile for national male youth and adult teakwondo sportmans
- Tez No: 172054
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Genç ve Büyükler Kategorisi Erkek Milli Taekwondocuların Esneklik Profilleri ve Basan İle Olan İlişkisi Bu çalışmada, genç-büyük erkek milli taekwondocuların esneklik profilleri ile elde ettikleri başarılan arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 2004-2005 yıllarında“Taekwondo Genç-Büyûk Milli Talanı”hazırlık kamplarına çağrılan 50 erkek sporcu katılmıştır. Sporculara 13 soruluk bir bilgi formu doldurtulmuş, basan durumlarının tesbitinde ulusal ve uluslararası alanda elde ettikleri dereceler dikkate alınmıştır. Esneklik seviyeleri ise standart iki kollu ganiometre ile vücudun 8 farklı eklem bölgesi ölçülerek belirlenmiştir. Çalışmaya katılan sporcuların önemli bir bölümü 26 yaş aşağısında, % 82'lik bölümü ise üniversite mezunu durumundadır. Spora başlama yaşı olarak % 66'lik oranla 8-12 yaş aralığı tespit edilmiştir. Taekwondocularda yaş ile ulusal ve uluslararası yanşmalarda elde edilen basanlar incelendiğinde istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Success and Flexibility Profile For National Male Youth and Adult Taekwondo Sportmans The aim of this research is to find out the relationship between the flexibility profiles and successment of national male youth and adult taekwondo sportsmen. This study applied the 50 sportsmen joined national taekwondo team 2004-2005 year. An inquiry contains 13 questions made the sportsmen and their success evaluated with national and intermational degrees. Their flexibility level measured 8 different joint section of their body with standart two armed ganiometer. The most of the sportsmen 82 percent below age of 26 and university degree. İt is revealed that, the age of starting sport between 8 and 12 in 66 percent. There is no statistical relatitionship between the age and national or international degree.