Adölesan gebelerin beslenme ile ilgili tutumunun gebelikte ağırlık artışı ve hemoglobin düzeyi ile ilişkisi
The impact of diet on the weight and hemoglobin level of the pregnant adolescents
- Tez No: 172055
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
6. ÖZET S.Ü. SAĞLIK BÎLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2005 TÜRKAN ÖZÜNLÜ Adölesan Gebelerin Beslenme ile İlgili Tutumun Gebelikte Ağırlık Artışı ve Hemoglobin Düzeyi ile İlişkisi Adölesan gebelikler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de komplikasyonları ve riskleri açısından önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Bu çalışma Aksaray il merkezindeki Şammas Vehbi Ekecik Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi gebe ve acil polikliniklerine müracaat eden ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 49 adölesan gebenin; beslenme alışkanlıklarının, kilo ve hemoglobin düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüş kesitsel tipte bir çalışmadır. Veriler 25 Nisan 2004- 15 Temmuz 2004 tarihleri arasında yüz yüze, anket, kilo ve hemogram düzeylerinin laboratuar ortamında ölçülmesiyle toplandı. Ağırlık ölçümleri araştırıcı tarafından poliklinikte yapıldı. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ortalama, yüzde ve ki-kare, mann-whitney U ve wilcoxen işaret testleri kullanıldı. Adölesan gebelerin gebelik öncesi kilo ortalamaları 49.33±3.79 kg dır. Dört aylık izlem sonucundaki kilo ortalamaları 52.93±4.33 olarak bulunmuştur. Çalışmaya alınan adölesan gebelerin ağırlık kazanımlan ve hemoglobin düzeyleri, beslenme bilgi ve alışkanlıkları ile karşılaştırıldığında; beslenme bilgi ve alışkanlık puanı yetersiz olan adölesan gebelerin hemoglobin düzeyleri ve ağırlık kazanımları, beslenme bilgi ve alışkanlık puanı iyi olan gebelere kıyasla daha yüksektir. Sonuç olarak beslenme bilgi ve alışkanlığı yetersiz olan adölesan gebeler bilinçsiz beslendiklerinden dolayı ağırlık kazanımları daha fazla olmakta ve buna bağlı olarakta hemoglobin seviyeleri de yüksek bulunmaktadır.Bu çalışma, adölesan gebelerin büyüme gelişmelerini etkileyen gebelikte beslenme bilgi ve alışkanlıklarının önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY The Impact Of Diet On The Weight And Hemoglobin Level Of The Pregnant Adolescents Adolescent pregnancies represent a very important public health problem in our country as ali över the world in terms their complications and risks. This study has been conducted on the pregnant adolescents under 18 who consulted to pregnancies and emergency clinic of Aksaray Şammas Vehbi Ekecik Births and Children Hospital. it is a descriptive research that has been planned and conducted in order to investigate the effects of nutrition infornıation level of participating 49 voluntary pregnant adolescents on their weight and hemoglobin level. The average pre-pregnancy weight of the participants has been found as 49.62±3.78 kgs., and after an observation for four months, their average weight has been found to be 53.33±4.42 kgs.weight. The data of the study has been collected via face to face questionnaires and weight and hemogram level measurements under laboratory conditions between the dates of 25 April 2004 and 15 July 2004. hı examining the relationship between the weight and hemogram levels and the questionnaire scores for the socio-demographic characters, nutrition infornıation and dietary habits of the pregnant adolescents, the non-parametric tests wilcoxen signed and mann whitney U tested have been employed. When the nutrition information groups are compared in terms of their weight and hemogram levels, no significant differences is seen among the groups for any of the four time segments. Though it is not statistically significant, the hemoglobin levels of the nutritionally least informed group have been observed to be lower in four months. For other time segments, no meaningful difference has been observed (p>0.05). hı view of weight level, as the time passes, the weight differs from the previous time segment, which is statistically significant (p>0.05). No significant difference is detected for the hemoglobin levels in the second, third, and fourth months. 64 6For those whose dietary habit scores are low, the hemogram levels of the first time segment and the second time segment differ significantly. Additionally, the first time segment represents a significant difference from the fourth segment. It has been found statistically significant (p>0.05). The comparisons for the other months provided no significant difference (p>0.05). For those whose dietary habit scores are medium, the hemogram levels of the first time segment and the fourth time segment also differ significantly. It has been found statistically significant (p>0.05). The comparisons for the other months showed no significant difference. That isn't significant statistically (p>0.05). For those whose dietary habit scores are high, the hemogram levels of the first time segment and the fourth time segment also differ significantly. It has been found statistically significant (p>0.05). The comparisons for the other months showed no significant difference. That isn't meaningful statistically (p>0.05). The study demonstrates the importance of nutrition during the pregnancy in terms of its influence over the growth developments of pregnant adolescents. 65