Düşük yapan kadınlarda plazma nitrik oksit (NO), okside LDL (Ox-LDL) ve total antioksidan kapasitesinin (TAS) araştırılması
Investigation of plasma nitric oxide (NO), oxidized LDL (Ox-LDL) and total antioxidant status (TAS) of women with recurrent abortus
  1. Tez No: 172056
  2. Yazar: TUBA ELVAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
6.0ZET T.C. Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (Tıp) Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/ KONYA-2006 Tuba ELVAN Danışman Prof. Dr. İdris MEHMETOĞLU Düşük Yapan Kadınlarda Plazma Nitrik Oksit (NO), Okside LDL(Ox-LDL) ve Total Antioksidan Kapasitenin (TAS) Araştırılması Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 25-50 yaşlan arasında, birden fazla düşük yapmış 30 hasta ile klinik ve laboratuar yönünden hiçbir şikayeti ve bulgusu olmayan 25-45 yaşlan arasında 25 sağlıklı kadın üzerinde gerçekleştirildi. Vakalardan alman kan örneklerinde nitrik oksit (NO), okside LDL (Ox-LDL) ve total antioksidan kapasite (TAS) ölçümü yapıldı. Düşük yapan kadınlarda NO, Ox-LDL ve TAS değerleri sırası ile 0.5210±0.13 mM, 109.2±28.3 U/L ve 0.775±0.12 mmol/L olarak bulunurken kontrol vakalarına ait aynı parametreler sırası ile 0.6044±0.16 mM, 101.2±20.4 U/L, 0.706±0.11 mmol/L olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Institute of Medical Sciences Biochemistry (Medicine) Department Master Thesis / KONYA -2006 Tuba ELVAN Supervisor Prof.Dr. İdris MEHMETO?LU Investigation of Plasma Nitric Oxide (NO), Oxidized LDL (Ox-LDL) and Total Antioxidant Status (TAS) of Women With Recurrent Abortus This study was performed on 30 women with recurrent abortus aged between 25- 50 years and applied to Gynecology and Obstetrics department of Meram Medical School of Universty of Selçuk. 25 healty women aged between 25-45 years were choosen as control subjects. Nitric oxide (NO), oxidized LDL (Ox-LDL) and antioxidant status (TAS) levels were measured in plasma samples of the cases. NO, Ox-LDL and TAS levels of the patients were 0.5210±0.13 mM, 109.2±28.3 U/L and 0.775±0.12 mmol/L respectively. The same parameters of the healthy controls were 0.6044±0.16 mM, 101.2±20.4 U/L and 0.706±0.1 1 mmol/L respectively.