Çelik yapıların nonlineer analizi
Nonlinear analysis of the steel structures
  1. Tez No: 172059
  2. Yazar: CİHAT ÇUKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ PİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÇELİK YAPILARIN NONLINEER ANALİZİ ÖZET Bu çalışmada, özellikle sanayi yapılan, depolar ve hal yapılan gibi yapılarda taşıyıcı sistem olarak kullanılan büyük açıklıklı kırık çerçevelerin süneklik oranları ve deprem yükü azaltma katsayıları irdelenmiştir. Genellikle hesap kolaylığı bakımından tercih edilen lineer olmayan şekil değiştirmelerin sürekli olmaması kabulüne dayalı teoriler (plastik mafsal teorisi) esas alınarak çözümlemeler yapılmakta ve süneklik oranlan irdelenmektedir. Bu çalışmada lineer olmayan şekil değiştirmeler sürekli kabul edilerek Ansys sonlu elemanlar programıyla çözümlemeler yapılmıştır. Bu sayede mesnet bölgelerinde oluşan gerilme dağılışlarını da gözlemlemek mümkün olmuştur. Çözümlemeler sonucunda bulunan nihai yükler ayrıca plastik mafsal teorisine dayalı mekanizma yöntemiyle tahmin edilen mekanizma durumuna bağlı belirlenerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bilgisayar sonuçlan beklendiği gibi bir miktar küçük çıkmıştır. Bunun yanında değerler birbirine yakın çıkmıştır. Bu çalışmada deprem yükü azaltma katsayısı (R = RuRsRç) süneklik oram (Rs), fazla yük oranı (Rs) ve sönüme bağlı katsayı (R?) dikkate alınarak belirlenmiştir. Sonuçlardan görüldüğü gibi bu tür sistemlerde süneklik oranından ziyade fazla yük oranı R sayısı üzerinde daha etkendir. Ayrıca bu çalışmada tasarımda bulunan göreli ötelemenin yönetmelik sınırından küçük olduğu oranda R sayısını arttırdığı görülmüştür, göreli ötelemenin yarıya düşürülmesiyle yapılan çözümleme bu sonucun irdelenmesi için yapılmıştır. Sonuçlar irdelendiğinde R katsayılarının bu oran değerinde arttığı görülmüştür. Sonuç olarak bulunan değerler yönetmelik değerlerine yakın çıkmıştır. Bu sonuç bize yönetmelik değerlerini güvenle kullanabileceğimizi göstermektedir. Zemin sınıfının R katsayısı üzerine olan etkilerini araştırmak için üç tip zemin cinsi için bir sistem çözümlenmiştir ve zemin kötüleştikçe R katsayısının azaldığı görülmüştür. xı
Özet (Çeviri)
NONLINEAR ANALYSIS OF THE STEEL STRUCTURES SUMMARY In this study, earthquake response and ductility ratios of the moment frame systems having large widths and heights (especially for industry structures, storage structures and covered wholesale food market structures) have been researched. Generally, for the simplicity of the needed calculations the theory based on the acceptance of the nonlineer strains which are not continuous (plastic hinge theory) is prefered. And their ductility ratios are determined by using this theory, too. For this study nonlinear strains are accepted continuously and analysis are carried out with Ansys Finite Element computer programme. Thus, it was possible to watch the stress distrubutions in support regions also. On the other hand, the limit loads determined from the analysis carried out by Ansys software program are compared with the result findings optained from the mechanizm method by regarding their mechanizm figure guessed before. As it is aspected, computer results are a little smaller than the resuls obtained from mechanizm method. Nevertheless, the results are close to each other. In this study, the earthquake reduction coefficient has been determined by taking into consideration ductility ratio (R^), overstrength ratio (Rs) and coefficient related with damping (R*). Besides in this study the relative displacements obtained in design level increase the coefficient R, if it is smaller than the relative displacement given in the code. To research this relation, the code value is decreased one half of the actual value and the consruction is reanalyzed again. The results obtained have supported this idea. Depending of the above mentioned studies, the R coefficients determined are close to the values given by the earthquake code. This conclusion shows us that we can use the code values safely. On the other hand, to see the effects of the soil classes on R coefficient, only one of the moment frames is considered by using three types of soil sorts. Then the static system is analyzed. Depending on the results obtained, it seems that the more soil gets bad, the more R coefficient decreases. XII