Kültürel çevre ile tüketim davranış ve alışkanlıkları etkileşimi: Alternatif pazar stratejileri
The interaction of cultural environment and costumer behavior and habits: Alternative market strategies
- Tez No: 172073
- Danışmanlar: PROF.DR. NİMET URAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
KÜLTÜREL ÇEVRE İLE TÜKETİM DAVRANIŞ VE ALIŞKANLIKLARI ETKİLEŞİMİ: ALTERNATİF PAZAR STRATEJİLERİ ÖZET Kültür ve tüketim alışkanlıkları etkileşiminden yola çıkılarak hazırlanan çalışmada, kültürü en iyi yansıtan unsurlardan biri olan yemek tüketimi ele alınarak, kültürel çevrenin tüketime ne derece etkili olduğu üzerinde durulmuştur. Gıda ve yemek alışkanlıkları, günlük yaşamın ve dolayısıyla kültürün en önemli unsurlarından biridir. Bu sebeple, kültürel değişim süreci içerisinde, yemek alışkanlıklarının da değişim göstermesi kaçınılmazdır. Yemek alışkanlıklarını tüketici davranışı kapsamında inceleyen bu çalışmada, yeni yemeklerin tüketiciler tarafından benimsenmesinin ne gibi etkenlere bağlı olduğu ve yeni gıda ürünlerinin pazara sunulmasında nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerine keşfedici ve tanımlayıcı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışma, teori ve uygulama olma üzere iki ana kısımdan oluşmaktadır. Teori kapsamında, ilk olarak kültür kavramı tanımlanarak, kültürün özellikleri ve elemanları açıklanmıştır. Bu bölüm, ikinci bölümde daha detaylı bir şekilde açıklanacak olan kültür ve tüketim alışkanlıkları etkileşimine giriş niteliğindedir. İkinci bölümde ise, kültür ve tüketici davranışı arasındaki bağ daha detaylı olarak incelenmiş, tüketici davranışını etkileyen bir faktör olarak özellikle kültürel etkileşim (akültürasyon) üzerinde durulmuştur. Kültürel etkileşimin nasıl gerçekleştiği ve gerek alt kültürlerde gerekse toplumun baskın kültüründe yer alan değişiklikler irdelenmiştir. ıxUygulama kısmının teorik alt yapısını oluşturan üçüncü bölüm ise yemek ve kültür ilişkisinden hareketle gıda ve yemek tüketimini incelemektedir. Özellikle etnik yemek tüketimi üzerinde durularak, bu alanda sayısı oldukça az olan araştırmaların bulguları yorumlanmıştır. Uygulama kısmı ise iki bölümden oluşmaktadır. Bunlardan ilki, daha sonra hazırlanacak olan anket formuna rehberlik etmesi için gerçekleştirilen kalitatif bir açıklayıcı (keşfedici) çalışmadır. İki grup çalışmasının yapıldığı bu bölümde, katılımcıların genel olarak etnik yemeklere karşı tutumu, bu yemekleri denemelerinde ve kullanmalarında etkili olan faktörler keşfedilmeye çalışılmıştır. Uygulamanın ikinci bölümünde ise, literatür taraması ve gerçekleştirilen ön çalışmanın bulgularından hareketle bir anket formu hazırlanmıştır. Genel olarak, demografik, sosyo-kültürel ve tutumsal değişkenlerin etnik yemek tüketimini etkileyip etkilemediğinin incelendiği, bu bölümde, toplam 354 geçerli anketin sonuçlan SPSS (V.13) ile analiz edilmiş; analizlerde frekans dağılımları, ki-kare ve testleri ile faktör analizi yöntemleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, gıda ve yemek tüketiminin, kapsamlı ve çok sayıda değişkenden etkileniyor olması, araştırma sonuçlarını yer yer olumsuz etkilese de, kişinin doğrudan ya da dolaylı bir şekilde iletişime geçtiği kültürlerin yanı sıra, yenilik ve çeşitlilik arayışı, yemeğe karşı genel tutum ve yaş ve gelir düzeyi gibi değişkenlerin de etnik yemek tüketimi üzerinde etkisi bulunduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE INTERACTION OF CULTURAL ENVIRONMENT AND CONSUMER BEHAVIOR AND HABITS: ALTERNATIVE MARKET STRATEGIES SÜMMARY in the study which is based on the interaction of culture and consumer behavior, food consumption is taken as öne of the main factors that Carries cultural meanings, in order to determine how effective is cultural environment on consumption. Food consumption behavior is öne of the most important aspects of everyday life, and in consequence, of culture. For mis reason, it is inevitable for the food consumption habits remaining unchanged while culture goes under a never ending process of change. The study, which explores food consumption habits in the light of consumer behavior, tries to discover by using exploratory and descriptive research methods, how new food is accepted by consumers and which factors should be considered thoroughly when new food products are introduced to the market. The study consists of two parts, which are the theoretical literatüre review and the field study. in the literatüre review, firstly, the concept of culture is defined, its characteristics and its elements are explained. This fırst part is an introduction to the interaction of culture and consumer behavior which is illustrated in the second part. in this second part, the interconnection between culture and consumption behavior were examined in detail. Besides, the nature of acculturation and how it occurs in both the subculture and the dominant culture were explained. The third part of the literatüre review examined food consumption in the light of food and culture connection. For the most part, consumption of ethnic food was investigated despite the fact that there are a few number of research papers on the topic. xiThe field study consists of two parts. The first part is the exploratory research which is conducted in order to constitute guidance to the qualitative survey which is to be prepared later on. This part in which two focus groups were conducted, the general attitude of consumers to ethnic food and the factors affecting their trial and usage of ethnic food were explored. The second part of the field study is constituted based on the literatüre revievv and the findings of the preliminary research. Demographic, socio-cultural 'and attitudinal factors were analyzed in order to fînd out if they did affect the consumption of ethnic food ör not. A total of 354 surveys were conducted and were analyzed using SPSS (V.13.0). The most commonly used analyses were frequencies, chi-squares, t-tests and factor analysis. As a result, it can be stated that, the fact that food consumption is affected by so many and complex variables had a negative impact on the research results. Stili; innovativeness, variety seeking nature and some demographics such as age and income affect the ethnic food consumption along with the cultural environment. xii