Naftoksazin grupları içeren polimerlerin sentezlenmesi ve polimerlerin ısısal kürleşme özelliklerinin karakterizasyonu
Synthesis and characterization of naphthoxazine-functionalized poly(propylene oxide) amines and their thermal curing properties
  1. Tez No: 172072
  2. Yazar: AYFER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
NAFTOKSAZÎN GRUPLARI İÇEREN POLIMERLERİN SENTEZLENMESİ VE POLIMERLERİN ISISAL KÜRLEŞME ÖZELLİKLERİNİN KARAKTERİZASYONU ÖZET Sentetik polimerler bilimsel, endüstriyel ve bilinen ev ürünlerindeki kullanımları nedeniyle modern hayatta önemli rol oynar. Fenolik reçineler plastic uygulamalarda oldukça sık kullanılır. Son zamanlarda yüsek performanslı polimerik malzemeler; elektronik, biyomalzeme ve diğer endüstriyel alanlarındaki geniş kullanım yelpazeleri sebebiyle önemli çalışmalara konu olmuştur. Naftoksazin yapılı polimerler; reçineleşme sırasındaki ufak hacim değişiklikleri (büzüşme), düşük miktada su absorplamalar, ısısal dayanımları ve yüksek camsı geçiş sıcaklıkları gibi göze çarpan özelliklere sahiptirler. Bu özellikler naftoksazin ve naftoksazin polimerleri hakkında yapılan çalışmaların önemli bir şekilde artmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, iki ve üç uçlu serilerinden oluşan farklı molekül ağırlığına sahip Jeffamin, p-formaldehit ve 2-naftol kullanılarak 1,4-diokzan varlığında naftoksazin yapılı polimerler elde edildi. Sonuçta oluşan polimerler FTIR ve İH-NMR ile karakterize edildi. Bununla beraber, polimerlerin kürleşme özellikleri DSC de oluşan ekzotermik pikleri (230-251 °C) ile kanıtlandı. Suyun kontakt açılan kullanılarak, polimerlerin (B-a monomeri ile) hidrofil özelliği ile naftoksazin fonksiyonlarının polimerler üzerindeki etkileri araştırıldı. Ayrıca polimerlerin yüzey topografileri AFM görüntüleri ile açıklandı. xıı
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF NAPHTHOXAZINE- FUNCTIONALIZED POLYPROPYLENE OXIDE) AMINES AND THEIR THERMAL CURING PROPERTIES SUMMARY Recently, high performance polymeric materials have received considerable studies for their wide application in electronics, biomaterials, and other industrials. Among the developed materials, polybenzoxazines possess outstanding properties of small shrinkage in curing, low water absorption, good thermal stability, and high glass transition temperatures. These advantages of naphthoxazines receive considerable increase on the studies of naphthoxazines and their corresponding polymers. In this study, naphtoxazine-functionalized polymers were prepared by the reaction of linear (Diamines) and branched (Triamines) reactive elastomer Jeffamine series having various molecular weights, with ^-formaldehyde, and 2-naphthol [1,2]. The structures of the resulting polymers were characterized by FTIR and İH-NMR. In addition, cure behavior of polymers were studied using DSC which indicated a single exothermic curing peak between 230-251 °C based on benzoxazine functionality. Hydrophilicity of polymers with B-a and effect of naphtoxazine functionality on hydrophilicity of these trunk polymers were investigated by water contact angle measurements. Also, Surface topography of polymers were represented by AFM images. XI