Kemerlenme hakkında bir inceleme
A study about soil arching
- Tez No: 172080
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞRUL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
KEMERLENME HAKKINDA BİR İNCELEME ÖZET Yeraltı yapılarının uygulanması sırasında yapının inşaa edileceği arazi üzerindeki zeminin kazılması, zeminin sahip olduğu mevcut dengeyi bozmaktadır. Bu durumda kazının düşey olarak teşkilini sağlamak, kazı sahasının çevresinde bulunan bina, yol ve önemli yapılarda oluşabilecek hasar riskini en aza indirmek ve kabul edilebilir sınırlar ölçüsünde tutmak için birçok destekleme sistemi bulunmaktadır. Kazıklı dayanma yapılan bu destekleme sistemleri arasında en yaygın kullanıma sahiptir. Son zamanlarda, şevlerin stabilizasyonu için, akan zemin kütlesinden ayrık kazaklara aktarılan gerilmeler hakkında önemli bilgiler edinmemizi sağlayan Zeminin Kemerlerime teorisi hakkında birçok çalışma yapılmaktadır. Şev stabilizasyonunun en etkili biçimde tasarımının yapılabilmesi, zeminde en etken bir biçimde kemerlenmeyi sağlayacak kazık aralığının belirlenmesi ile mümkün olmaktadır. Kemerlenmeyi sağlayacak kazık aralığının tasarım mühendisleri tarafından tam olarak bilinmemesi, optimum tasarımın yapılamamasına ve kazıklan gereğinden fazla yalan mesafede koymalarına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; sonlu elemanlar programı kullanarak kazıklı dayanma yapılarında kazıklar arasında meydana gelen zemin kemerlenmesinin varlığını ortaya koymak, gelişiminde etkili olan faktörleri göz önüne alarak optimum tasarım için gerekli olan bilgi tabanını sağlamak ve şevler üzerinde bulunan ayrık kazaklar arasında meydana gelen zemin kemerlenmesi hakkında daha önce yapılmış olan çalışmaları bir araya getirmektir. Tez çalışması kapsamında, kohezyonsuz zeminler üzerinde kazık aralığına, kazık çapma ve zemin parametrelerine bağlı olarak birçok nümerik analiz çalışması yapılmış ve bu analizler sonucunda zeminin sahip olduğu içsel sürtünme açısı, kazık aralığı ve kazak çapının kazığa gelen yatay kuvvete olan etkisi ile kazığın deplasmanının derinliğe olan etkisi incelenmiştir. Elde edilen veriler sonucunda; yüzeyden belirli derinliklerde sabit kazık çapı ve kazık aralığında zemindeki içsel sürtünme açısı (0) arttıkça, kazığa gelen yatay kuvvetlerin ve kazık deplasmanlarının azaldığı ve sıkı kumun gerilme mobilizasyonu ve birbirine kenetlenme etkisinin daha fazla olmasından dolayı kemerlerime etkisinin arttığı görülmüştür. Bununla beraber, yüzeyden belirli derinliklerde sabit kazık çapı ve zemin türü durumunda kazak aralığı arttıkça, kazıklara etki eden yatay kuvvet değerlerinin artmakta olduğu, küçük kazık aralıklarında iki kazık arasındaki zemin stabilitesinin kemerlerime görüldüğü sürece daha derin kazı aşamalarına kadar sağlanmakta olduğu görülmüştür. Ayrıca yüzeyden belirli derinliklerde kazık aralığı ve zemin türünün sabit tutulduğu durumlarda kazık çapı arttıkça, kazağın rijitliğinin ve kazığa etki eden yatay kuvvet değerlerinin arttığı; kazık çapının küçük olması durumunda iki kazık arasındaki zeminin daha erken kazı aşamalarında göçtüğü görülmüştür. Ayrıca kazıklar arasında meydana gelen kemerlerime bölgesinin varlığı, tıpkı literatürde yapılan çalışmalar sonucunda olduğu gibi, zemin hareketinin yönü boyunca oluşan deplasman kontürleri ve asal gerilme yönlerinin dönmesi ile belirlenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
A STUDY ABOUT SOIL ARCHING SUMMARY During the application of underground structures the excavation of the soil on the construction area destroy the stability of soil. Therefore, there are many retaining wall systems which is providing the vertical stability of soil, decreasing the damage risk to a minimum level which may occur on the buildings, roads and important buildings around the construction area and holding the values at the allowable limits Discrete pile retaining walls are one of the most effective and widespread usage among other retaining wall systems. Recently, several research has been performed for slope stabilization to provide important information about soil arching theory which means the stresses transfer from a yielding soil mass to discrete piles. The effective design of slope stabilization is depend on the determination of pile spacing which provides the most effective arching in soil. The lack of an adequate information about effective pile spacing by design engineer causes not to perform an optimum design and to place the piles closer together than they need be. The objective of this study is to interpret soil arching mechanisms, which is developed between piles in discrete piled retaining walls, by using finite element method, provide quantitative information base which is required for an optimum design with exerting all factors on the development of soil arching and compare the results with the experimental and theoretical researchs about soil arching which was carried out in the literature. In the contents of this thesis, a series of numerical studies were performed for cohesionless soil depend on pile spacing, pile diameter and internal friction angle of cohesionless soil and at the end of the analysis, the effect of loads on pile were examined related to internal friction angle of cohesionless soil, pile spacing and pile diameter and also the effect of displacements of pile related to depth. According to results; at the definite depth having the same diameter and pile spacing as the internal friction angle of cohesionless soil grows, the loads acting on pile and the displacements of pile decreases and also seen that the arching effect increases because the strength mobilization and the greater degree of interlocking of dense sand is more than loose sand. Besides, at the definite depth having the same pile diameter and soil layer as the pile spacing grows, the loads acting pile increases and it was seen that the stability of soil between two pile was provided to the deep excavation step, if conditions for soil arching are met. In addition, at the definite depth having the same pile spacing and soil layer, as the pile diameter grows, the rigiditity of pile and the horizontal loads acting on pile increase and also it was seen that the soil body between two pile collapses at the early excavation depth in the state of having smaller pile diameter. The existence of arching zone between piles was proved from the displacement contours which formed through the movement of soil and from the rotation of the principal stresses directions as proved in literature. Xll