Bazı hafif elementlerle dekore edilmiş iki boyutlu karbon allotroplarının üzerine hidrojen depolama özelliklerinin ab-initio yöntemlerle incelenmesi
The investigation of hydrogen storage on some light elements decorated two dimensional carbon allotropes using ab-initio methods
- Tez No: 598744
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇİFTCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Hafif metal atomu dekore edilmiş pentaheptit grafen allotroplarının (Dmetal/ThMoB4-C ve Dmetal/YCrB4-C; Dmetal = Li, Na, Be, Mg ve Ca) hidrojen depolama özellikleri, DMol3 paket programı dahilindeki yoğunluk fonksiyoneli ilk-ilkeler hesaplamaları ile sistematik olarak incelendi. İyi yakınsamış geometri optimizasyonlarının ardından herhangi bir kümelenme problemini öngörmek için eklenen atomların bağlanma enerjileri araştırıldı. Dmetal/ThMoB4-C ve Dmetal/YCrB4-C üzerine tek taraflı 10H2 ve çift taraflı 20H2'ye kadar depolama yapıldı. Ortalama adsorpsiyon enerjisi 0,2-0,6 eV/H2 aralığında olan ve bu sayede elverişli bir fiziksel tutunma-ayrışma döngüsü sağlayan hidrojen molekülü sayısı belirlendi. Akabinde, H2 adsorplanan metal dekore edilmiş bu mevcut sistemlerin bileşenleri arasındaki bağlanma mekanizmaları hakkında detaylı bir inceleme durum yoğunluğu, Mulliken yük analizi ve yoğunluk farkı hesaplamaları ile birlikte sunuldu. Hesaplamalar, Dmetal/ThMoB4-C için uygulamalar açısından uygun ve avantajlı adsorpsiyon enerjilerine sahip yüksek gravimetrik yoğunluk sonuçları verdi. Böylece, bu tezde çalışılan sistemlerden özellikle Dmetal/ThMoB4-C yapılarının umut verici hidrojen depolama ortamları olarak göz önüne alınabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The hydrogen storage properties of light metal atom decorated pentaheptite graphene allotropes (Dmetal/ThMoB4-C ve Dmetal/YCrB4-C; Dmetal = Li, Na, Be, Mg, and Ca) are systematically investigated by density functional first-principles calculations within DMol3 package. After well-converged geometry optimizations, the binding energies of adatoms are examined to predict any clustering problem. The single- and double-sided hydrogen storage on Dmetal/ThMoB4-C and Dmetal/YCrB4-C are performed up to 10H2 and 20H2, respectively. The number of hydrogen molecules, the average adsorption energies of which are in the range of 0,2-0,6 eV/H2 and thus provide a convenient physical adsorption-desorption cycle is determined. Afterwards, a detailed examination on the binding mechanism between the constituents of these H2 adsorbed metal decorated systems available is presented by density of states, Mulliken charge analysis, and density difference calculations. The computation yields in high gravimetric densities with suitable and favorable adsorption energies for Dmetal/ThMoB4-C. In this way, it is concluded that the Dmetal/ThMoB4-C structures can especially be considered as promising hydrogen storage media among the systems studied in the thesis.