Türkiye'deki imalat sanayi kuruluşlarında yeni ürün geliştirme uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of new product development applications of firms in Turkish manufacturing industries
- Tez No: 172082
- Danışmanlar: PROF.DR. SITKI GÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
TÜRKİYE'DEKİ İMALAT SANAYİ KURULUŞLARINDA YENİ ÜRÜN GELİŞTİRME UYGULAMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Yeni ürün geliştirme başarı kriterlerine dair pek çok araştırmaya rağmen firmalar hala başarısız yeni ürünler sunmaya devam etmektedirler ve bu nedenle de yeni ürün geliştirme pek çok firma için en riskli ve en zor işler arasında yer almaktadır. Yine de yeni ürün geliştirme pek çok sanayide işlerin devamlılığı için hayati öneme sahip bir faktördür. Yeni bir ürünün başarısındaki en önemli faktörlerden birisi de etkin bir ürün geliştirme sürecine sahip olmaktır. Yeni ürün geliştirme prosesi, yeni ürün yaratmadaki operasyonlar sistemi olarak tanımlanabilir. Başka bir şekilde tarif edilirse yeni ürün geliştirme prosesi adımlar, aşamalar ya da prosedürler serisidir. Bu çalışmada, Türk imalat sanayiindeki firmaların ürün geliştirme uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ürün geliştirme süreci dört aşamada incelenmiştir. Bunlar, kavram değerlendirme, planlama ve spesifikasyon, detaylı tasarım, ve pazara sunma aşamalarıdır. Araştırmaya katılan firmaların yöneticilerine her bir aşamanın adımlarının o aşamada uygulanmasının firmalanndaki yeni ürün geliştirme projeleri için ne kadar önemli olduğu, firmaların sistematik bir yeni ürün geliştirme sürecine sahip olup olmadığını anlayabilmek için sorulmuştur. Ayrıca, yeni ürün geliştirme süreçlerinin etkinliğini değerlendirmek için firmalara yeni ürün geliştirme projelerinin bir evreden diğerine geçme yüzdeleri sorulmuştur. Buradaki ana amaç yapılan işlerin etkinliğini o evrede işleyen evre değerlendirme sürecinin etkiliği ile, bir başka ifade ile verilen kararların kalitesi ile ölçmektir. Ürün geliştirme prosesinin etkinliği, sadece sistematik bir sürecin varlığı ile değil aynı zamanda evre değerlendirme sürecinin ürettiği kararların kalitesiyle de değerlendirilmeye çalışılmıştır. Pek çok firma için yeni ürün geliştirme süreç adımlarını uygulamanın önemli olduğu görülmüştür. Firmalar evre değerlendirme sürecinin çıktısı olan kararların kalitesine göre kategorilere ayrılmıştır. Daha sonra oluşan bu firma gruplarının evre adımlarını uygulama önem düzeyleri arasındaki farklar incelenmiştir, ve bazı adımların uygulanmasının önem düzeyinde firma kategorileri arasında farklılıklar olduğu görülmüştür. Firmalar ayrıca yeni ürünlerinin pazar başarısına göre de kategorilere ayrılmıştır. Daha sonra oluşan bu firma gruplarının evre adımlarını uygulama önem düzeyleri arasındaki farklar incelenmiştir, ve detaylı tasarım evresinde ürünün pazara sunuş planının yapılmasının önem düzeyinde firma kategorileri arasında farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF NEW PRODUCT DEVELOPMENT APPLICATIONS OF FIRMS IN TURKISH MANUFACTURING INDUSTRIES SUMMARY Despite the extensive research on success criterions of new product development, firms continue to deliver products that fail and therefore new product development ranks among the riskiest and most challenging tasks for most companies. But stifl new product development is a vital factor for business continuity in many industries. Having an efficient new product development process is one of the most important factors in a new product's success. The new product development process may be defined as a system of operations İn the creation of new product. Another way of describing a new product development process is a series of steps, stages, or procedures. This study aimed to investigate the new product development applications of firms in Turkish manufacturing industries. In this research the new product development process is investigated in four stages. These are, concept evaluation, planning and specification, detailed design, and market launch stages. The importance levels of applying the steps of new product development process during the related stage are asked to the managers of respondent firms for each stage to understand if their firms have a systematic new product development process or not. Moreover, the probability of new product projects to go on the coming stage was asked to the firms to evaluate the efficiency of their new product development process. The main subject of asking such a question was to evaluate the efficiency of the undertaken activities with the effectiveness of stage evaluation process that undergoes in that stage. In other words, the main subject of asking such a question is to measure the efficiency of activities with qualities of decisions that is output of the stage evaluation process. It is seen that application of activities is important for most of the firms. The firms were categorized according to the differences between them in the quality levels of their decisions that are output of the stage evaluation process. Then the differences in importance levels of application of steps in the stages were investigated according to the generated firm categories, and it was found out that there are some differences in the importance levels of application of some steps between different firm categories. Also firms are categorized according to the differences between them in the market success of their new products. Then the differences in importance levels of application of steps in the stages were investigated according to the generated firm categories, and it is found out that the importance level of making market launch plan in detailed design stage is different between different firm categories. XI