Modeling approach of full scale activated sludge treatment plants in Turkey for design and optimum operation
Türkiye'deki büyük ölçekli aktif çamur tesislerinin tasarım ve işletilmesine yönelik modelleme yaklaşımı
  1. Tez No: 172091
  2. Yazar: İNANÇ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEM GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
TÜRKİYE'DEKİ BÜYÜK ÖLÇEKLİ AKTİF ÇAMUR TESİSLERİNİN TASARIM VE İŞLETİLMESİNE YÖNELİK MODELLEME YAKLAŞIMI ÖZET Deri endüstrisi atıksulan, yüksek konsantrasyonda organik madde ve azot içermektedir. Son yıllarda AB uyum süreci ile birlikte azot parametresinin alıcı ortamlara verilmesi için giderek artan kısıtlamalar getirilmektedir. Bu nedenle, deri endüstrisi atıksulannın alıcı ortama verilmeden önce azot parametresi açısından da istenilen sınırlan sağlayacak şekilde arıtılması gerekmektedir. Deri atıksulan üzerinde nitrifikasyon-denitrifikasyon prosesinin daha aynntılı ele alınarak incelenmesi gerekliliği görülmektedir. Dünyada ve özellikle ülkemizde atıksu antma tesislerinde bilgi eksikliğinden dolayı yanlış dizayn ya da işletmeye yönelik problemlerle sık sık rastlanmaktadır Bu sorun atıksu antma tesislerinin çıkış su kalitesini etkilemekte ve alıcı ortam üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Bu nedenle atıksu antma tesislerinin, gerek tasanm gerekse işletme aşamasında daha verimli hale getirilmesi için, çok bileşenli modelleme analizleri ve gerçek datalara dayalı model kalibrasyonlan yapılmalıdır. Bu çalışmada Türkiye'de bulunan bir deri endüstrisine ait atıksular ele alınmış ve dual hidroliz modeli kullanılarak azot gideriminin uygulanabilirliğine yönelik en uygun tasanm ve işletme stratejileri ortaya konmuştur. Çalışma, aynca, endüstriyel ölçekli bir biyolojik antma tesisinin bu amaçla modellenmesinde izlenmesi gereken adımlan bir yol haritası sunarak ortaya çıkartmıştır. Çalışma bu yönüyle de modern tekniklerin işletme pratiğine uyarlanmasına dönük bir referans olacaktır. ix
Özet (Çeviri)
MODELING APPROACH OF FULL SCALE ACTIVATED SLUDGE TREATMENT PLANTS IN TURKEY FOR DESIGN AND OPTIMUM OPERATION SUMMARY Wastewaters from the leather industry includes high concentration of organic matters and nitrogen. Increasing number of restrictions has been set recently in the adoption process to the European Union legislation regarding discharge of nitrogen into receiving waters. Therefore, it is essential that the leather industry wastewaters are treated with respect to the nitrogen parameter to comply with the required restrictions prior to discharge. In addition, it is necessary to examine the nitrification- denitrification processes in the leather industry wastewaters in detail. Due to the lack of knowledge in the wastewater treatment plants both in our country and the world, problems are encountered arising from inaccurate design or operation. These problems adversely affect the quality of the effluent of wastewater treatment plants and the receiving waters. Hence, multi-component modeling analysis and model calibrations based on actual data should be conducted to improve the wastewater treatment plants both in the design and the operation steps. In this thesis, wastewaters from leather industry in Turkey have been studied and most appropriate operation strategies have been investigated for the applicability of nitrogen removal by using dual hydrolysis model. Consequently, the study presents the steps that should be taken for the modeling of a biological treatment plant at industrial scale. In this respect, this study will constitute a reference for the adaptation of modern techniques into operational practices. V1U