Pretreatment of cefazolin sodium formulation waste waters by O3 and O3/H2O2 processes
Sefazolin sodyum formülasyon atık sularının O3 ve H2O2 prosesleri ile ön arıtımı
  1. Tez No: 172092
  2. Yazar: ASLI SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLEN İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
SEFAZOLİN SODYUM FORMÜLASYON ATIKSULARININ 03 VE O3/H2O2 PROSESLERİ İLE ÖN ARITIMI ÖZET Son yıllarda antibibiyotik kullanımı büyük miktarlarda artış göstermiştir. Antibiyotiklerin davranışları üzerine yapılan çalışmalar, bir çok antibiyotiğin ve metabolitlerinin atıksu arıtma tesisi çıkışlarında ve sucul ortamlarda bulunduklarım göstermişlerdir. Antibiyotik formülasyon atık suları düşük biyolojik aynşılabilirliğe sahiptir ve aktif çamur mikroorganİ2malan üzerinde inhibisyon etkileri vardır. Bunun yanında biyolojik arıtma sistemleri ilaç endüstrisi atıksularının arıtımında yaygm olarak kullanılan yöntemlerdir. Bu yüzden, bu atıksuların, özellikle antibiyotik formülasyon atıksularının arıtılmasında uygun bir önarıtım yöntemine ihtiyaç duyulmaktadır. Son yıllarda ileri oksidasyon prosesleri önarıtım olarak ya da bazı durumlarda tek yöntem olarak, biyolojik ayrışılabilirliğin arttırılması ve kısmi/tam bir oksidasyon gideriminin sağlanması için uygulanmaktadır. Bu çalışmada, sefalosporin grubu bir antibiyotik olan, sentetik olarak hazırlanmış Sefazolin sodyum formülasyon atıksuyunun (KOİo = 400 mg/1, BOİ5 ~ 4mg/l) ozonlama ve perozonlama prosesleri ile ön arıtılabilirliği incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmında atıksuyun karakterizasyonunun belirlenmesi amacı ile 400 mg/L KOİo' de BOİ5 testi, inert KOİ testi, aktif çamur inhibisyon testi ve Phaeodactylum tricornutum deniz algi ile toksisite deneyi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, ham atıksuyun %78 oranında çözünmüş inert KOİ içerdiğini ve aktif çamur mikroorganizmaları üzerinde 180 mg/1 KOİ de EC50 olarak inhibisyon etkisi olduğunu göstermiştir. Phaeodactylum tricornutum deniz algi üzerinde 4. gün sayımlarında toksisite görülmemiş, ancak 7. gün sayımlarında %3-4 seyreltme oranlarında EC20 değeri bulunmuştur. Daha sonra pHo 11 de, 1500 mg/L ozon kullanılarak ozon ve perozon prosesleri uygulanmıştır. Deneyler farklı reaksiyon sürelerinde (5, 10, 20, 40 ve 60 dakika) yapılmışlardır. Deneyler sonucunda, KOİ giderim verimleri, uygulanan ozon basma giderilen KOİ miktarları ve BOİ5/KOİ oranındaki değişimler değerlendirilmiştir. Bu proseslerin inert KOİ içeriği, aktif çamur sistemi mikroorganizmaları inhibisyonu ve deniz algi toksistesi üzerindeki etkilerinin araştırlması için her iki proses için de 20 dakikalık reaksiyon süreleri optimum olarak seçilmiştir. KOİ giderimi açısından 20 dakika ozonlama prosesi ile %38 KOİ giderimi sağlanırken, perozonlama prosesi ile %40 giderim sağlanmıştır, inert KOİ sonuçlarına göre ham atıksuyun çözünmüş KOİ içeriği ozonlama prosesi ile %39 ve perozonlama prosesi ile %61 oranında giderilmiştir. Ham atıksuyun aksine, ön antılmış atıksular Phaeodactylum tricornutum deniz algi üzerinde toksik etki göstermişlerdir. Ham atıksuyun aktif çamur mikroorganizmaları üzerinde inhibisyon etkileri ise azalmış ancak tamanen giderilememiştir. x
Özet (Çeviri)
PRETREATMENT OF CEFAZOLIN SODIUM FORMULATION WASTEWATERS BY 03 AND O3/H2O2 PROCESSES SUMMARY In recent years the usage of antibiotics has been increased in large quantities. Studies about the fate of antibiotics indicated the presence of several antibiotics and their metabolites in the effluent of wastewater treatment plants and in the aquatic environment. Antibiotic formulation wastewaters are not highly biodegradable and they have inhibitory effect on activated sludge microorganisms. However, biological treatment systems are still the most common method for the treatment of wastewaters of pharmaceutical plants. Therefore, a suitable pre-treatment method is necessary for the pharmaceutical wastewater, especially for antibiotic formulation wastewaters. In recent years, advanced oxidation processes have been applied to wastewaters as pre- treatment methods or alone in some cases, in order to improve biodegradability and achieve partially/complete oxidation in wastewaters. In the present study, the pre- treatability of synthetic cephalosporin antibiotic Cefazolin-Na formulation wastewater (CODo = 400 mg/L, BOD5 ~ 4mg/L) with ozonation and perozonation processes were investigated Primarily, BOD5 test, inert COD test, activated sludge inhibition test, and toxicity test on Phaeodactylum tricornutum (marine algae) were applied to wastewater to determine its wastewaters character. The results demonstrated that raw Cefazolin sodium wastewater had 78% non-biodegradable COD fraction and had inhibitory effect as EC50 value (180 mg COD/L) on activated sludge microorganisms. On 4th day counting, raw Cefazolin sodium wastewater exhibited stimulative effect on Phaeodactylum tricornutum whereas on 7 day counting, an EC20 value on Phaeodactylum tricornutum was found as in 3-4% dilutions Then, the perozonation and ozonation processes were applied to Cefazolin sodium wastewater at a rate of 1500 mg/L-h ozone dose, at pHo 11. The experiments were carried out for 5, 10, 20, 40 and 60 minutes. The COD removal efficiencies, COD removals per applied ozone dosage and BOD5/COD ratios and also economical criterions of different contact times were evaluated. An optimum time was selected for both processes as 20 minute to observe their effects on BOD5 test, inert COD test, activated sludge inhibition test, and toxicity test on Phaeodactylum tricornutum (marine algae). In terms of COD removal efficiency, 20-minute ozonation process was provided 38% COD removal whereas 40% COD removal was obtained by perozonation process. The inert COD test results showed that, the soluble inert COD of raw wastewater was decreased 39% and 61% by ozonation and perozonation processes respectively. In contrary to raw wastewater, the pretreated Cefazolin-Na formulation wastewaters were found toxic to Phaeodactylum tricornutum. The inhibition effect of raw synthetic Cefazolin-Na antibiotic formulation wastewater on activated sludge microorganisms were decreased, but not totally removed. IX