Tekstil endüstrisinde kullanılan noniyanik yüzeyaktif maddelerin H2O2/UV-C oksidasyonu ve biyolojik arıtılabilirliği
H2O2/UV-C oxidation and biotreatability nonionic textile surfactants
  1. Tez No: 172090
  2. Yazar: ELİF ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İDİL ARSLAN ALATON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
TEKSTİL ENDÜSTRİSİNDE KULLANILAN NONIYONHC YUZEYAKTTF MADDELERİN H202/UV-C OKSİDASYONU VE BİYOLOJİK ARITILABİLİRLİĞİ ÖZET Tekstil hazırlama aşamalarından (merserizasyon, yıkama, ağartma) gelen atıksular boya banyoları çıkışlarında yüksek kirlilik yüküne neden olur. Bu çalışmada tekstil hazırlama kademesinde yaygm olarak kullanılan ticari bir yüzeyaktif maddenin biyolojik (aktif çamur) ve fotokimyasal (H2O2/UV-C) arıtılabilirliği araştırılmıştır. Her iki sistemin verimi KOİ giderim oranı ve hızına bağlı olarak değerlendirilmiştir. Fotokimyasal arıtım deneyleri sırasında H2O2 tüketim verimi hesaplandı ve KOİ giderim verimi ile ilişkisi kurulmuştur. H2O2/UV-C ileri oksidasyon prosesi başlangıç yüzeyaktif madde konsantrasyonu için (500 mg/L) ilk pH=9.0 ve ilk H2O2 konsantrasyonu= 1020 mg/L gibi deneysel koşullar altında 120 dak.'lık arıtma periyodu sonunda yüzeyaktif çözeltinin KOİ'ni %74 oranında giderebilmektedir. Biyolojik arıtım için kararlı hal koşullarına KOİ ve UAKM'ye dayanarak yaklaşık 6 hafta sonra ulaşılmışta. Noniyonik yüzeyaktif madde için elde edilen KOİ giderim verimi % 87 oranındadır (KOİ0= 500 mg/L; hidrolik bekleme süresi = 23 saat, çamur yaşı =15 gün, UAKM = 2365 mg/L). Yüzeyaktif madde bir fotokimyasal ön arıtıma maruz kaldığında % 47 KOİ ve % 38 TOK giderimine ulaşılmıştır (pHo = 9.0, H202,0 = 980 mg/L; KOİ0 = 930 mg/L; t = 120 nün), halbuki BOİ5/KOİ oram aynı arıtma periyodu için 0.22'den 0.31 'e artmıştır. Noniyonik yüzeyaktif maddenin biyolojik antılabilirliği H2O2/UV-C ileri oksidasyon prosesi ile ileri oksidasyondan sonra %40'a inmiştir (hidrolik bekleme süresi = 23 saat, çamur yaşı =15 gün; UAKM = 2360 mg/L). XII
Özet (Çeviri)
H202/UV-C OXIDATION and BIOTREAT ABILITY NONIONIC TEXTILE SURFACTANTS SUMMARY Effluents originating from the textile fabric preparation stages (desizing + washing + bleachin) constitute the highest pollution load among dyehouse effluents. In the present study the biological (activated sludge) and photochemical (H2O2/UV-C) treatability of a commercial nonionic textile surfactant that is rather frequently used during the textile preparation stage, was investigated. The performance of both treatment systems has been evaluated in terms of COD removal rate and efficiency. During the photochemical treatment experiments, H2O2 consumption efficiencies were calculated and its relationship with COD removal was established. The H2O2/UV-C advanced oxidation process is capable of removing 74 %COD of the surfactant solution after 120 min treatment under the following experimental conditions; initial pH = 9.0 and initial H2O2 concentration = 1020 mg/L for an initial COD content of 500 mg/L. The H2O2/UV-C advanced oxidation process is capable of removing 90 % COD of the surfactant solution after 120 min treatment under the following experimental conditions; initial pH = 9.0 and initial H2O2 concentration = 1020 mg/L for an initial COD content of 500 mg/L. For the biological activated sludge treatment steady state conditions in terms of COD and VSS were achieved after approximately 6 weeks. The COD removal efficiency obtained for the nonionic surfactant was 87 % (COD0 = 500 mg/L; hydraulic retention time = 23 h, sludge age - 15 days, VSS = 2350 mg/L). 47 % COD and 38% TOC removals were achieved when the nonionic surfactant was subjected to photochemical pretreatment (pHo = 9.0, H^O^o = 980 mg/L; COD0 = 930 mg/L; t = 120 min), whereas the BOD5/COD ratio increased from 0.22 to 0.0.31 for the same treatment period. The biological treatability of the nonionic surfactant xmdecreased to 40% after H2O2/UV-C advanced oxidation (hydraulic retention time 23 h, sludge age = 15 days; VSS = 2360 mg/L). XIV