Harita sektöründe proje planlama yöntemlerinin kullanılması uluslararası dekastri terminal saha düzenlemesi ve toprak işleri proje örneği
Utilizing of project planning methods in survey sector and dekastri terminal site preparation and earthworks project as an example
- Tez No: 172094
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REHA METİN ALKAN, DR. MURAT KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
HARİTA SEKTÖRÜNDE PROJE PLANLAMA YÖNTEMLERİNİN KULLANILMASI VE ULUSLARARASI DEKASTRI TERMİNAL SAHA DÜZENLEMESİ VE TOPRAK İŞLERİ PROJESİ ÖRNEĞİ ÖZET Günümüzde, teknolojik gelişmelerin de bir sonucu olarak, bir çok farklı disiplinle bir arada çalışmayı gerektiren, geniş kapsamlı ve daha büyük bütçeli projeler yapılmaktadır. Bu projelerin en kısa sürede, düşük maliyet ve yüksek iş kalitesiyle bitirilmesi etkin organizasyonları, doğru ve sistemli planlama ve programlama çalışmalarını gerektirmektedir. Artan rekabet ortamında, haritacılık çalışmalarında da bu hedeflere ulaşmada planlama ve programlama tekniklerinin önemi ve gerekliliği şüphesizdir. Haritacılık çalışmalarının planlama aşamasında, göz önünde bulundurulması gereken en önemli konulardan birisi, çevresel faktörlerin çalışmalara olan etkilerinin araştırılmasıdır. Faaliyetlerin süre tahminlerinin yapılmasında, çalışmaların organizasyonunda ve gerekli donanımların belirlenmesinde, iklim, topografya, bitki örtüsü, ulaşım gibi faktörlerin araştırılması gereklidir. Geliştirilen planlama ve programlama teknikleri içinde önemli yer tutan Kritik Yörünge Metodu (CPM) ve Proje Değerlendirme ve Gözden Geçirme Tekniği (PERT), ağ modeli yapısını kullanan zaman bazlı modellerdir. Bu iki modelin farkı, faaliyet sürelerinin belirlenmesinde PERT tekniğinin üç olasılıklı süre tahminlerinde bulunmasıdır. Harita projelerinin, özellikle çevresel faktörlerden dolayı faaliyet sürelerinin belirlenmesinde güçlüklerin yaşanması nedeniyle, olasılıksal yöntemler kullanan PERT tekniğiyle planlaması daha uygun olacaktır. Projelerin bir bütün olarak değerlendirilmesinde önemli kolaylıklar sağlayan planlama ve programlama tekniklerinin, haritacılık faaliyetlerinde de kullanılması, kaynakların doğru kullanımına ve projelerin daha düşük maliyetle, daha kısa sürede bitirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
UTILIZING OF PROJECT PLANNING METHODS IN SURVEY SECTOR AND DEKASTRI TERMINAL SITE PREPARATION AND EARTHWORKS PROJECT AS AN EXAMPLE SUMMARY Today, as a result of the technological developements, projects, which have larger extension and costs, and need to work together from many different disciplines, are realized. The completion of the projects, with shortest period, lower cost and high quality, needs effective organizations and good planning and scheduling. It is clear that, planning and scheduling techniques are very important to reach these aims also in surveying sector. One of the most important factor, that should be taken into consideration in planning surveying works, is environmental effects. Factors like climate, topography, plant cover and transportation should be determined when estimating the periods of activities. Critical Path Method (CPM) and Program Evaluation and Review Technique (PERT) are important time based planning and scheduling tecniques which use network models. The difference of these tecniques is that PERT use probability models in determining activity periods. PERT is useful for surveying projects, because of the difficulties in determining activity periods, which are directly affected from environment factors. The usage of planning and scheduling techniques in surveying projects will result in lower costs, shorter periods and good strategies in using resources. XI