Benzinli motorlarda kısmi yük karakterinin incelenmesi için bir deney düzeneğinin hazırlanması
Preparing a test engine to study part load character in gasoline engines
  1. Tez No: 172096
  2. Yazar: OKTAY SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN ERGENEMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
BENZİNLİ MOTORLARDA KISMİ YÜK KARAKTERİNİN İNCELENMESİ İÇİN BİR DENEY DÜZENEĞİNİN HAZIRLANMASI ÖZET Benzinli motorların icadından bu yana karşılaştığı en büyük sorunlardan biri yakıt tüketiminin azaltılmasıdır. Yakıt tüketimini yüksekliği temel olarak Diesel motorundan farklı ve daha düşük olarak gerçekleşen verimdir. Yakıt tüketimini azaltmak için birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları özellikle kısmi yüklerdeki verimi ve dolayısıyla yakıt harcamını etkilemeyi hedeflerler. Kısmi yüklerde artan pompalama kayıpları sonucu benzinli motorların verimi %10 seviyelerine kadar inmekte ve yakıt tüketimi, bu durumdan oldukça olumsuz biçimde etkilenmektedir. Benzinli motorlarda kısmi yüklerde verimi arttırmayı amaçlayan yöntemlerden biri de strok hacmi değişken motorlardır. Strok hacmi değişken motorlarda kullanılan yöntemin değişik bir uygulaması olan çevrim atlatma yöntemi bu tezde tanıtılmıştır. Çevrim atlatma yönteminin ne olduğu ve neden uygulanacağı anlatıldıktan sonra bu yöntemin fiziksel olarak nasıl gerçekleştirileceğine ve kısmi yük rejiminde denenebilmesi için bir deney motorunun nasıl geliştirildiğine değinilmiştir. Bu deney motoru ilk olarak oluşturulduğunda yapılan deneylerde karşılaşılan sorunlar nedeniyle birçok ekipmanı yeniden tasarlanmış ve birçok yeni uygulama yapılmıştır. Bu deney motoru yeni haliyle oldukça hassas bir sisteme kavuşacaktır. Bu sayede deneyleri daha verimli biçimde gerçekleştirmek mümkün olacak ve deneysel araştırma sonuçlan daha doğru ve daha gerçek hale gelecektir. Bu kısımdan sonra da kısmi yüklerde uygulanan bir termodinamik model çevrim atlatmayı tarif eder hale getirilmiştir. Bu geliştirilen modelde deney motoruna ait datalar denenmiş ve bu deney motorunun termodinamik analizi yapılmıştır. Bu termodinamik model ve bulunan datalar sayesinde deney sonuçlarının verimliliği test edilebilmektedir. Karşılaştırmalar ile teori ve pratik arası sapmalar belirlenebilir. Bu tezde hedeflenen bir diğer nokta da bu çalışmanın, yapılacak daha birçok deneysel çalışmaya temel olmasıdır. Bu nedenle özellikle deneysel çalışmalar için bir kaynak olması amaçlanmıştır. xi
Özet (Çeviri)
PREPARING A TEST ENGINE TO STUDY PART LOAD CHARACTER IN GASOLINE ENGINES SUMMARY Reducing the fuel consumption is one of the biggest problems whcih has been faced since the invention of internal combustion gasoline engines. The high level of consumption depends upon the low efficiency whcih is different than the Diesel engines. To reduce fuel consumption, there has been a great deal of methods implemented. Some of these methods specially applied to part load efficiency. Due to the pumping losses in part loads, the efficiency of gasoline engines reduces to 10% and affects the fuel consumptions. One of the methods to improve part load efficiency is“variable stroke volume”method. In this thesis, a similar implementation of variable stroke volume method called“skip- cycling”is presented. After this presentation, it is told why we use this method and how we apply it. It has been developed a single-cylinder test engine to test skip-cycling in part loads. The first experimental results show that, some of this test engine's part must be developed or changed. So this development has been designed and produced for the next experimental studies. Next part of this thesis includes thermodynamic model within described skip- cycling. This model is used to practise test engine data. With this thermodynamic model and datas, we can testify the correctness of our experimental results. We can define the problems with matching these results Another point that is aimed in this study is to base following studies and become a referance. xu