Designing the future: Construction of 'future reality' through production design in science fiction films
Geleceği tasarlamak: Bilim kurgu filmlerindeki prodüksiyon tasarımı aracılığıyla 'geleceğin gerçekliği'nin oluşturulması
  1. Tez No: 172101
  2. Yazar: ETHEM HÜRSU ÖKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Yaşamın her alanına yönelik değişimlerin olağanüstü bir süratle gerçekleştiği“Bilgi Çağı'”ında“Geleceğin Gerçekliği”kavramı da göz açıp kapayıncaya kadar güncel teknolojilere ve ürünlere dönüşmektedir.“Geleceğin Gerçekliği”kavramının oluşum süreci, bilim ve teknoloji alanlarındaki gelişmelerin yanısıra, çok farklı kaynaklardan da beslenmektedir. Bu tez çalışması, bilimkurgu filmlerindeki prodüksiyon tasarım sürecinin,“Geleceğin Gerçekliği”kavramının oluşturulmasında kullanılan bilgi birikimine katkılarını incelemektedir. Tezin ilk bölümü, çalışmanın amacım anlatan bir giriş niteliğindedir, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümler literatür araştırması sonucu elde edilmiş detaylı bulguları kapsamaktadır. Bu bulgular; çalışmanın konusuyla ilgili özel terimleri, bilimkurgu filmleri kronolojisini, ve son olarak endüstrinin bilimkurgu filmlerinin prodüksiyon tasarım süreciyle olan ilişkisini ve etkileşimini içermektedir. Çalışmanın beşinci bölümü, 20 filmden oluşan bir ön liste içinden özel kriterlerle seçilen beş adet filmin detaylı analizinin yapıldığı bir örnek olay incelemesidir. Analizi yapılan filmler, kavramsal tasarım aşamasından ürün aşamasına“Geleceğin Gerçekliği”kavramına dair unsurlar içermektedir. Çalışmanın metodunun anlatıldığı altıncı bölüm, yapılan örnek olay incelemesinde kullanılan analizin evrelerini ve kullanılan metodun grafik anlatımım içermektedir. Örnek olay incelemesinin bulgularınım sunulduğu yedinci bölümde, bulgular özel olarak sınıflandırılıp bir dizi tablo halinde düzenlenmiş, ve detaylı olarak incelenip tartışılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucu niteliğindeki sekizinci bölüm, örnek olay incelemesinde elde edilen bulguların tartışılıp yorumlanmasıyla, bilimkurgu filmlerindeki prodüksiyon tasarım sürecinin,“Geleceğin Gerçekliği”kavramının oluşturulmasında kullanılan bilgi birikimine ne şekilde bir katkı yaptıklarının irdelenmesini içermektedir. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilerek, bu bulgular ışığında gelecekte yapılabilecek akademik çalışmalar da, tezin sonucu niteliğindeki bu bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In connection with the rapid changes influencing all aspects of life in the“Information Age”, the concepts of“Future Reality”turn into existing products and technologies in the blink of an eye. The construction of“Future Reality”feeds on a broadband of sources in addition to the developments in science and technology. This thesis is a research study on the contributions of the production design process in science fiction films, to the existing knowledge used for the construction of“Future Reality”. The first chapter of the thesis is an introduction that explains the aim of the study. The second, third and fourth chapters give detailed information, obtained as a result of literature search. The findings of the literature search include the definition of related terms, a brief chronology of science fiction films, and the relation and interaction of industry with the production design process in science fiction films. The fifth chapter is a case study, which analyses a selection of five specific films out of a larger list of proposed 20 films, which incorporate“Future Reality”elements in conceptual stages or as final products. The sixth chapter summarizes the method of the study, including the stages of analysis and a graphical representation of the method. The seventh chapter presents the findings of the case study, which are specially classified and arranged in a series of tables. The chapter also includes the explanations and discussion concerning the findings. The eighth chapter is a conclusion to the thesis, where the findings of the thesis are discussed and interpreted in order to expose“how”the science fiction films contribute to the knowledge used for the construction of“Future Reality”. As a part of the conclusion, the possible implications of the findings for future academic studies are also discussed.