Sıcak kuru ve sıcak nemli iklim bölgelerinde enerji etkin yerleşme ve bina tasarım ilkelerinin belirlenmesine yönelik yaklaşım
An approach of determination of energy efficient settlement and building design principles in hot dry and hot humid regions
- Tez No: 172102
- Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
SICAK KURU VE SICAK NEMLİ IKLIM BÖLGELERİNDE ENERJİ ETKİN YERLEŞME VE BİNA TASARIM İLKELERİNİN BELİRLENMESİNE YÖNELİK YAKLAŞIM ÖZET İklimsel karakteristiklerle ilişkili olarak yerleşme ve bina tasarımına girdi olacak ilkelerin ısıtma, iklimlendirme ve aydınlatma enerjisi korunumu açısından değerlendirmenin ve bu bilinçle mimarların tasarımlarını şekillendirmesinin önemi üzerinde dikkatle durmak gerekmektedir. Bu çalışmada sıcak kuru ve sıcak nemli iklim bölgelerinde enerji etkin bina tasarım sürecine iklim etkisinin yansıtılmasına ve ilkelerin belirlenmesine ilişkin yaklaşım araştırması yapılmış ve bu iki bölgedeki enerji etkin tasarım ilkeleri, mevcut kaynaklar araştırılıp, konuyla ilgili veriler derlenerek karşılaştırılmıştır. Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; enerji korunumunun zorunluluğu ve çalışmanın amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde; iklime dayalı enerji etkin tasarımda, kullanıcı konforunu sağlarken tüketilen enerji miktarının en aza indirilmesinde iklimin sahip olduğu negatif faktörlere karşı önlem alıp pozitif faktörlerden mümkün olduğunca yararlanmanın önemi vurgulanarak, iklim bileşenleri anlatılmıştır. Türkiye'deki başlıca iklim bölgeleri ve geleneksel yapıların iklim ile kurdukları ilişkiler, sonucundaki yansımaları örneklerle gösterilmiştir. Üçüncü bölümde; mimari tasarım kapsamında enerji tüketimini gerektiren kullanıcı profili (yaş, giysi türü, aktivite türü gibi), kullanım süresi gibi kullanıcı iklimsel gereksinimleri ve tezin amacına bağlı kalınarak kullanıcı görsel konfor gereksinimlerine değinilmiştir. Kullanıcıların yaşamsal aktivitelerini konfor koşullan içerisinde gerçekleştireceği yerleşme ve bina tasarımında önemle üzerinde durulması gereken nokta, enerji tüketiminin en aza indirildiği çözümlere başvurmaktır. Enerji tüketimini dolayısıyla enerji etkin tasarımı etkileyen iklim, topografya ve bitki örtüsü gibi dış fiziksel çevreye ilişkin tasarım parametreleri ve yer seçimi, bina aralıkları, yön, form, bina kabuğu optik ve termofiziksel özellikleri, doğal vantilasyon güneş ve nem kontrolü gibi yapma çevreye ilişkin tasarım parametreleri yine bu bölümde incelenmiştir. Dördüncü bölümde; sıcak kuru ve sıcak nemli iklim bölgelerinde enerji etkin tasarım ilkeleri yerleşme ve bina ölçeğinde mevcut çalışmaların derlenmesiyle irdelenmiştir. Nem oranın farklılaştığı bu sıcak iklim bölgelerinde, özellikle bina kabuğu optik ve termofiziksel özelliklere ilişkin kararlar önem kazanmaktadır. Bu bağlamda sıcak kuru iklim bölgesinde bina kabuğunu oluşturan malzemelerin ısı depolama xıkapasiteleri ve zaman geciktirme özellikleri dikkate alınarak, oluşacak ısı kayıp ve kazançları zamana bağlı rejimde hesaplanması gerektiği vurgulanmaktadır. Sıcak nemli iklim bölgesinde ise bina kabuğunun ısı depolama kapasiteleri az, hafif malzemelerden oluştuğu ve sıcaklık değişimlerine anında cevap verebilmesinin gerektiği ifade edilmiştir. iklimin tasarım sürecine yansıtılması aşamasında; iklimsel verilerin analizi yapılarak tasarım parametre kararlarının alınmasına ve bu kararların etkilediği ilkelere yönelik hesaplamalarla olan ilişkisine dair bir yaklaşım geliştirilmeye çalışılmış ve proje hazırlık, ön proje ve kesin proje aşamalarındaki etkisi irdelenmiştir. Sonuçlar bölümünde; iklimsel karakteristiklerin bu iki bölgedeki yerleşme ve bina tasarım ilkelerini farklılaştırdığı ve bina kabuğu optik ve termofiziksel özelliklerine ilişkin kararlar üzerindeki önemi vurgulanmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
AN APPROACH OF DETERMINATION OF ENERGY EFFICIENT SETTLEMENT AND BUTLDING DESIGN PRTNCD?LES IN HOT DRY AND HOT HUMID REGIONS SUMMARY With respect to climatic characteristics, principles which would be input to settlement and building design, must be verified from energy point of view. In this study, an approach is developed to determine principles of energy efficient settlement and building design in hot dry and hot humid regions, and to reflect the impact of climatic characteristics through design stages. These principles are compared by gathering information regarding the subject. This study contains five main chapters. In the first chapter; the necessity of energy conservation and the aim of study are explained. In the second chapter; the importance of climate conscious design providing protection from negative factors and taking advantage of positive ones in order to meet the comfort requirements of inhabitants and decrease the level of energy consumption, is emphasized. Climatic regions of Turkey and how climate affected architectural features of traditional buildings are also explained in this chapter. In the third chapter; inhabitant profile (age, clothing, type of activity made) and time of occupation which are the thermal requirements and visual requirements are mentioned in terms of architectural design. What is important oh energy efficient settlement and building design mat enables inhabitants to maintain their lives, is to apply the solutions which decrease the consumption of energy. Exterior physical environment design parameters and built environment design parameters (building distances, orientation, building form, natural ventilation, sun and moisture control ) are also examined in this chapter. In the fourth chapter; energy efficient building design principles in hot dry and hot humid regions are examined in settlement and building scale. Special attention has to be paid to the building envelope design in these hot regions that are differed by humidity level from one another. In this respect, it is emphasized that total heat transfer through building envelope has to be calculated under unsteady-state conditions in hot dry region as buildings' time lags and heat storage capcities are important. Whereas in hot humid climate, it is necessary to have lightweight building envelope in order to respond heat exchange as quickly qs possible and less heat storage capacity of building materials. xiuRelationships are studied among climate datas, calculation methods and design parameters that determine energy efficient design principles from thermal performance point of view. In the fifth chapter; according to the result of study in these regions, energy efficient design principles differ and thermal and optic properties of building envelope in hot dry region is very important. xiv