Tekstil endüstrisi yardımcı maddelerinden naftalen sülfonik asidin arıtılabilirliği
Treatability of naphthalene sulphonic acid in textile industry
- Tez No: 172104
- Danışmanlar: PROF.DR. FATOŞ GERMİRLİ BABUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
TEKSTİL ENDÜSTRİSİ YARDIMCI MADDELERİNDEN NAFTALEN SÜLFONİK ASİDİN ARITBLABİLİRLİĞİ ÖZET Ekolojik dengenin korunması, doğal kaynaklar ve alıcı ortamlarda kirlenme tehlikesinin ortadan kaldırılması açısından endüstriyel faaliyetler sonucu oluşan atıksuların arıtılması önemlidir. Endüstriyel faaliyetlerdeki çeşitlilik, kullanılan hammaddeler ve üretilen ürünlerdeki farklılıklar nedeniyle atıksuların karakterleri değişmekte ve arıtma için uygulanacak yöntemlerin seçimi önem kazanmaktadır. Tekstil endüstrisi önemli miktarda su iletiminin olduğu bir endüstridir ve endüstrideki atıksuların büyük bir kısmı terbiye işlemlerinden oluşmaktadır. Terbiye işlemlerinde kullanılan maddelerin çoğu insanlar, diğer memeliler ve su ortamında yaşayan organizmalar üzerinde toksik etki yapabildikleri bilinmektedir. Öte yandan söz konusu maddelerden bazılarının biyolojik ayrışabilirlikleri düşük düzeydedir. Bu çerçevede bu araştırma, tekstil endüstrisinde terbiye işlemleri sırasında kullanılan yardımcı maddelerden biri olan naftalen sülfonik asidin arıtılabilirlik açısından irdelenmesi amacı ile yürütülecektir. Biyolojik ayrışamayan olarak ifade edilen ve aromatik sülfonik grubun zenobiyotik karakteri olarak bilinen naftalen sülfonik asit örneği proseste kullanıldığı konsantrasyonda hazırlanmış ve atıksu karakterizasyonu incelenmiştir. Naftalen sülfonik asidin arıtılabilirlik çalışması amaçlı bu araştırmada, ilk olarak sentetik olarak hazırlanmış örneğin inert KOÎ deneyi yapılmıştır, inert KOİ değerinin yüksek çıkması nedeniyle biyolojik arıtma öncesi biyolojik ayrışabilirliğin arttırılabilmesi amacıyla ön ozonlama işlemi uygulanmıştır. Ön ozonlama için farklı pH değerleri/sabit ozon dozu ve sabit pH değeri/farklı ozon dozlarında çalışmalar yapılarak optimum olabilecek dört nokta belirlenmiştir. Ozonlama ile belirlenen bu optimum olabilecek dört nokta ve sentetik olarak hazırlanmış örnek üzerinde Phaeodactylum tricornutum (diatom) saf kültürü ile toksisite testleri yapılmıştır. Toksisite testleri sonucu bir noktaya karar verilmiş, bu noktadan elde edilen örnek için inert KOİ deneyi yapılmış ve sonuçlar biyolojik arıtılabilirlik açısından sentetik olarak hazırlanan örnek için elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sentetik olarak hazırlanmış örneğin çeşitli moleküler ağırlık kesim boyutlarındaki KOİ dağılımları saptanmıştır. Optimum pH değeri ve ozon dozunda optimum sürede ozonlanmış örneğin çeşitli moleküler ağırlık kesim boyut dağılımlarındaki KOİ değerleri saptanmış ve elde edilen bulgularla sentetik olarak hazırlanmış örnek için ortaya koyulan veriler karşılaştırılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
TREATABILITY OF NAPHTHALENE SULPHONIC ACID IN TEXTILE INDUSTRY SUMMARY It is necessary to treat the wastewaters generated by industrial activities to protect ecological balance, conserve natural resources and terminate the pollution danger of receiving media. Due to huge diversity in the industrial activities, used raw materials and produced goods, the characteristics of wastewater were changing and hence selection of suitable treatment methods is getting more important. The textile industry is a water intensive industry and finishing processes are a major water consuming part of textile industry. It is known that many of the materials used in the finishing processes have a toxic effect on human beings, other mammals and organisms in the receiving media. Furthermore many of these materials have very low biodegradability in nature. In line with above this work was carried out to investigate the treatability of naphthalene sulphonic acid, one of the auxiliary chemical used in the finishing processes of textile industry. Naphthalene sulphonic acid known as non biodegradable and zenobiotic characterization of aromatic sulphonic group was prepared in concentration as used in the finishing processes and the wastewater characterization was carried out. First of all inert COD test was carried out on the sample prepared synthetically. Because of high inert COD value pre-ozonation was carried out as pretreatment prior to biological treatment. For pre-ozonation four points could be optimum were determined at different pH/constant ozone dose and constant pH/different ozone doses. Toxicity tests were carried out using Phaeodactylum tricornutum (diatom) with sample was prepared synthetically at the optimum conditions as determined by ozonation. According to the toxicity tests results, a point was selected to apply the inert COD test was carried for the sample and results were compared with results of the sample prepared synthetically. The COD distribution of sample was prepared synthetically was determined at different molecular weight cut-offs. The COD distribution for different molecular weight cut-offs was determined for a sample ozoned at the optimum pH, ozone dosage and duration. Then, the obtained results were compared with that of sample prepared synthetically.