Konut mekan kurgusunun İstanbul ve Gaziantep'te kültürlerarası karşılaştırma yöntemi ile değerlendirilmesi
The cross-cultural evaluation of housing space in İstanbul and Gaziantep
- Tez No: 172105
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
KONUT MEKAN KURGUSUNUN İSTANBUL VE GAZİANTEP'TE KÜLTÜRLERARASI KARŞILAŞTIRMA YÖNTEMİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışma, konut formunu etkileyen kültürel faktörlerin zamana bağlı değişiminin, İstanbul ve Gaziantep kentleri örneğinde incelenmesi ve kültürlerarası karşılaştırma yöntemi ile İstanbul kentinin Gaziantep kenti üzerine etkilerinin tesbitini amaçlamaktadır. Karşılaştırma yönteminde seçilen yol her iki kent için bileşenlerin sırayla birarada gösterilmesi olarak değil, seçilen yöntem doğrultusunda analizin her kent için ayrı ayrı olarak uygulanması ve bunların sonuç bölümünde değerlendirilmesi şeklinde olmaktadır. Yapılan tez çalışması toplam olarak 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, tezin amacı, kapsamı ve yapılan çalışmada kullanılan yöntemler yer almaktadır. İkinci bölümde genel olarak çevre-davranış çalışmaları açıklanmakta, bu çalışmalara ait modellerin tez ile ilgili olan“davranışsal, ekolojik, çevresel tercih ve sosyo-kültürel”modelleri anlatılarak teze ait“konut ve çevre-davranış model”ilişkisi kurulmaktadır. Son olarak bu bölümde, İstanbul ve Gaziantep kentleri arasındaki konut mekan kurgusu değişiminin değerlendirilmesinde kullanılacak olan“kültürlerarası karşılaştırma yaklaşımı”açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde, kültür kavramı açıklanmakta, kültürel değişim yöntemleri, konut mekanını etkileyen makro ve mikro ölçekteki kültürel faktörler tanımlanmaktadır. Dördüncü bölümde, 17. yüzyıldan günümüze kadar İstanbul'da yaşanan konut mekan kurgusunun değişimini“Cumhuriyet öncesi, 1923-1950 arası, 1950-1980 arası ve 1980 sonrası”olmak üzere 4 tarihsel aralıkta değerlendirilen analiz yer almaktadır. Bu analizde kronolojik bir sırayla döneme ait olaylar ve o dönemde üretilen konutların ilk örneklerine yer verilmektedir. Böylece yeni konut türlerinin hangi etkenler sonucu ortaya çıktığının anlaşılması amaçlanmaktadır. Beşinci bölümde, Gaziantep kenti genel özellikleri ve tarihi ile tanıtıldıktan sonra İstanbul'un için yapılan kronolojik konut mekan kurgusu değişim araştırması Gaziantep' ne uygulanmaktadır. Karşılaştırmayı daha net okunur kılmak için zaman aralıkları yine“Cumhuriyet öncesi, 1923-1950 arası, 1950-1980 arası ve 1980 sonrası”olmak üzere 4 bölümde İstanbul kenti ile aynı seçilmiştir. vııAltıncı bölümde, her iki kentte yapılan araştırma sonunda elde edilen sonuçlar tez genelinde değerlendirilerek, konut türlerinin zamana bağlı değişim şeması çıkarılmaktadır. Ayrıca makro ve mikro ölçekteki kültürel veriler değerlendirilerek İstanbul ve Gaziantep kentlerini etkileyen faktörler ve bunların mekana yansımaları açıklanmaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
THE CROSS-CULTURAL EVALUATION OF HOUSING SPACE IN ISTANBUL AND GAZİANTEP SUMMARY This thesis is an evaluation of the cross-culture based factors, which shape housing spaces and their physical image over the history in Istanbul and Gaziantep provinces. The aim of this thesis is also to find out how and when the dwelling types in Istanbul have started to affect the housing spaces in Gaziantep. The way of the comparison is not chosen as combining the data that have been obtained from each city. Instead, each city's dwelling types are analysed separately and conclusions are declared at the final part. Totally study includes 6 parts: First part includes introduction, explanation of the purpose and methodology that have been used. In the second part, the environment-behaviour theory and its sub-models related to this thesis, such as behavioural, ecological, environmental preferences and socio- cultural models are defined and the relationship between the housing space and the environment-behaviour model are explained and in particular, the cross-cultural comparison model between Istanbul and Gaziantep is described. In the third part culture, cultural changing ways and macro-micro cultural factors are defined. In fourth part, a chronological analysis which evaluates changing of housing space in Istanbul takes place. The evolution includes four periods of time: The time before declaring the Republic, time between 1923-1950, time between 1950-1980 and time after 1980's. In this analysis, first samples of each dwelling types and the events and results effecting the transformation of housing spaces are determined after a chronological research. In fifth part, the chronological analysis which is made for Istanbul is applied to Gaziantep for defining the housing space change. Time periods are chosen as: The time before declaring the Republic, time between 1923-1950, time between 1950- 1980 and time after 1980's like it's done for Istanbul to get more certain results. IXIn the sixth and the last part, findings that have been obtained from the researches are evaluated generally and macro-micro cultural factors are compared for Istanbul and Gaziantep.