Savunma sanayi şirket birleşmelerinde rekabet stratejileri
Competitive strategies in merger of defence industry merper of
- Tez No: 172115
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
SAVUNMA SANAYÜ ŞİRKET BİRLEŞMELERİNDE REKABET STRATEJİLERİ ÖZET Savunma sektöründe dünyada 1980 yılı sonrası yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelerin etkisinde sektördeki şirketlerin birleşmelerinin nedenleri, var olan durumlar ve gelecek için öngörülen trendler bu çalışmanın ana temasını oluşturmaktadır. Savunma Sanayi'nde aşanan bu değişimlerin önemini daha net açıklamak için öncelikle Türkiye Savunma Sanayii tanıtılmış daha sonra Uluslararası Savunma Sanayii özelliklerinden mümkün olduğu kadar ayrıntılı olarak bahsedilmiştir. Şirket birleşmelerinin sebepleri ve stratejilerinin açıklandığı bölümden önce yine kavramsal olarak şirket stratejileri, şirket birleşmeleri, ortak yatırımlar, şirket alımları gibi konular açıklanmıştır. Savunma Sanayii'ndeki şirket birleşmeleri önce 1980'li yıllarda soğuk savaşın bittiği, silikon devriminin gerçekleştiği, gelişmiş teknoloji yatırımlarının olduğu dönemde ele alınmıştır. Bu dönemde pazarda büyüme söz konusuydu ve şirketler yeni ekonomik arayışlar içersinde, kar marjını arttırmak amacıyla birleşmeler yaşamışlardı. İkinci dönem şirket birleşmeleri ise 1989 yılında Berlin Duvarının yıkılması ve soğuk savaşın bittiğinin etkilerinin iyice hissedildiği dönemde incelenmiştir. 1989 yılından günümüze kadar ciddi bir pazar daralması yaşanan sektörde şirket birleşmeleri farklılaşma stratejisi altında gerçekleşmiştir. Çalışmada ayrıca daha önce benzer konuda yapılan araştırmalarından örnekler yer almaktadır. Gündemde olan Northrop Grumman ve TRW şirket alımı incelenmiştir Son olarak da son 20 yılda gelişen olaylar ve şirket birleşme nedenleri analiz edilerek ileriye dönük olarak yaşanacak sektördeki gelişmeler, birleşme stratejileri hakkında öngörüler yer almaktadır. viii
Özet (Çeviri)
COMPETITIVE STRATEGIES IN MERGER OF DEFENCE INDUSTRY ABSTRACT The main objective of this work is the developments on defence sector after 1980 and the effects of the developments on the reasons of mergers and acquisitions in this sector. In order to understand the importance of the achievements clearly, general information on the state of the Turkish Defence Industry has been given, than the distinctive specialities of the International Defence Industry have been studied, in details available. Before the information on the reasons and strategies on mergers and acquisitions, corporate strategies, mergers & acquisitions, joint-venture, have been explained conceptually. Mergers & acquisitions on Defence Industry have been analised starting from 1980 with the ending of cold war, through the silicon revolution, than the era of advanced technological investments. Through this period the growth of the market has been observed and the companies have lived through mergers in search of new ways of economic growth and revenue. The second term of mergers and acquisitions is studied at the era starting with the fall of Berlin Wall in 1989, while the effects of the termination of the cold war were more obvious. Within the period starting from 1989, up today, the mergers&acquisitions on the sector, that has seriously shrunk, has been realised under differention strategy. There also are examples of research on similar subjects, within this study. The process of the current merger of Northrop Grumman and TRW, has also been examined and included. Finally, under analising the developments of the last 20 years of mergers and acquisitions of the sector, the opinions on the future developments, trends on merger and acquisation strategies have been forseen. IX