He-Ne/I2 (633nm) lazer frekans kararlılığı ve mutlak frekans ölçümü
He-Ne/I2 (633nm) laser frequency stability and absolute frequency measurement
  1. Tez No: 172116
  2. Yazar: ERSOY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. RAMİZ HAMİD, PROF.DR. GÖNÜL ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
He-Ne / I2 ( 633 nm ) LAZER FREKANS KARARLILIĞI Ve MUTLAK FREKANS ÖLÇÜMÜ ÖZET Bu tez çalışmasında Ulusal Metroloji Enstitüsü ( UME )'de dizayn ve yapımı gerçekleştirilen 3 adet He-Ne / 12 ( UME L1,UME L2,UME L3 ) lazerlerinin frekansına etki eden parametreler ( iyot mollekülleri gaz basıncı, lazere uygulanan modulasyonun çizgi genişliği ve lazer güç) paremetreleri incelendi.Lazerlerin kendi aralarındaki frekans kararlılığı ve Uluslararası Ölçüm Bürosu ( BTPM ) lazerleri ( BIPM4, BIW167 ) ile UME L3'ün frekans kararlılığı araştırıldı ve UME L3'ün iyot mollekülleri enerji geçişi ( f çizgisi ) mutlak frekansının BIPM ve UME Femtosaniye Comb sistemi ile olan ölçüm ve sonuçları karşılaştırıldı. BIPM' de mutlak frekans ölçümünde He-Ne / 12 ( UME L3 ) lazerinin gücü 84.0 ± 1.2 \ıW, lazere uygulanan modulasyonun çizgi genişliği 6.02 ± 0.10 MHz olarak ölçülmüştür. Bu değerlerde He-Ne / 12 ( UME L3 ) lazerinin f çizgisinin frekansı 473 612 353 602.0 ± 1.1 kHz olarak ölçülmüştür. UME' de mutlak frekans ölçümü yapılırken He-Ne / 12 ( UME L3 ) lazerinin gücü 79.4 ± 0.6 p,W, lazere uygulanan modulasyonun çizgi genişliği 6.05 ± 0.10 MHz olarak ölçülmüştür. Bu değerlerde He-Ne / I2 ( UME L3 ) lazerinin f çizgisinin frekansı 473 612 353 600.6 ± 1.1 kHz olarak ölçülmüştür. UME-L3, ün BIW167 ve BIPM-4 lazerleri ile olan frekans kararlılığı değeri 3 x 10“13 değerine 1000 s ortalama zamanda ulaşırken UME-L3, ün UME Live UME L2 lazerleri ile olan frekans kararlılığı değeri 1 x 10”13 değerine 5000 s ortalama zamanda elde edilmiştir. viii
Özet (Çeviri)
He-Ne / 12 (633 nm) LASER FREQUENCY STABILITY and ABSOLUTE FREQUENCY MEASUREMENT SUMMARY In this thesis work, the parameters that influence the laser frequency of 3 completely home-built He-Ne / 12 (UME LI, UME L2, UME L3) such as gas pressure of the iodine molecules, laser modulation linewidth and laser power was investigated. Laser frequency stabilities between the UME -UME lasers and UME - BIPM (Bureau Internationale des Poids et Mesures) (BIPM4 and BIW167) lasers were demonstrated. Finally, Absolute frequency measurement of the UME L3 He-Ne laser that is frequency stabilized on the f-component of the iodine molecules were done using both the BIPM and the UME femtosecond comb systems. The value of the absolute frequency measurement of the f component of the He-Ne / I2 (UME L3) laser held at the BIPM was found to be 473 612 353 602.0 ± 1.1 kHz where the laser power was 84.0 ± 1.2 p,W and laser modulation linewidth was 6.02 ± 0.10 MHz. During the absolute frequency measurement of the f component of the He-Ne / I2 (UME L3) laser at UME, the laser power was 79.4 ± 0.6 ^W and the modulation width was 6.05 ± 0.10 MHz. The value found was 473 612 353 600.6 ± 1.1 kHz for the laser stabilized on the f component. The frequency stability values between the UME L3 - BIW167 and UME L3 - BIPM4 lasers was found to be 3 x 10“13for an averaging time of 1000 s where as between UME - UME lasers was found to be 1 x 10”13 for an averaging time of 5000 s. IX