Öğütmede kırılma hızı parametresinin deneysel hesabı
An experimental method for the calculation of the specific rate of breakage parameter in grinding
- Tez No: 172126
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AYHAN SİRKECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖĞÜTMEDE KIRILMA HIZI PARAMETRESİNİN DENEYSEL HESABI ÖZET Bu çalışmada, farklı iki renkte fakat aynı kimyasal özellikte iki cam numunesi kullanılmış ve laboratuvar ölçekli değirmende kırılma hızı parametreleri incelenmiştir. Bu çalışmalarda, renkli fraksiyon her seferinde sadece bir fraksiyona renkli eklenmiş diğer fraksiyonlarda renksiz kullanılmıştır. Bu karışımların kırılma hızı ve dağılım fonksiyonları belirlenerek, değişimleri araştırılmıştır. Öğütme modellerinden biri olan kinetik model kullanılarak hız hesaplamaları yapılmış ve grafiksel olarak ifade edilmiştir. Öncelikle her bir fraksiyon tek tek öğütülerek kesikli öğütme uygulanmıştır. Tek fraksiyonların yapıldığı deneylerde 60 saniyelik öğütmelerin kırılma hızları dikkate alınmıştır. Diğer öğütme deneylerinde fraksiyonlar karıştırılarak öğütülmüştür. Bu öğütme deneylerinde de sadece 15 saniyelik kırılma hızları dikkate alınmıştır. Karışım cam numunesinin 15 saniyelik öğütmelerinde diğer öğütmelere göre farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bu farklar da malzemenin kırılma karakteristiğinden meydana gelmiştir. Tek bir fraksiyonda yapılan öğütme deneyleri sonucunda boyut aralığı arttıkça hızın azaldığı tespit edilmiştir. Karışım malzemesinde ise değişiklikler görülmüştür. Bu değişikliklerde camın kırılma yapışma ve farklı boyutlardaki malzemenin birbirlerinin kırılmasını etkilediği gözlenmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler karşılaştırılarak kırılma hızı parametresinin hangi boyutta nasıl değiştiği incelenmiştir. Tüm fraksiyonlar ve tek fraksiyonların öğütme deneyleri bize göstermiştir ki, özgül kırılma hızları iki farklı durum içinde çok büyük farklılılar ortaya çıkarmıştır. Bu nedenden dolayı öğütme modellemeleri yapılırken kırılma hızı parametrelerinin değerlerinin bulunmasında, tüm fraksiyonların kullanıldığı gerçek durumlar göz önünde tutularak değerlendirme yapılmalıdır.Böylece bu modellemelerde daha gerçeğe yakın sonuçlar çıkacaktır. viii
Özet (Çeviri)
AN EXPERIMENTAL METHOD FOR THE CALCULATION OF THE SPECIFIC RATE OF BREAKAGE PARAMETER IN GRINDING SUMMARY In this study, two different color but same chemical properties of glasses sample had been used and spesific rate of breakage had been investigated by the laboratories scale of the mill. In this studying, colored fraction every time put inside the only one fraction has been added and the other fractions have been used without colored sample. The spesific rate of breakage and the distribution functions of the mixtures were determined and the changes had been investigated. As a part of the all grinding modeling of the kinetic model was used for the rate of breakage and it was shown the graphical expression. Before all else, each fractions were carried out to discontinuous grinding one by one and single fractions spesific rate of breakage had been to take note of the 60 seconds. After all fractions were mixed and grinded. 15 second grindings of the mixed glass samples to come out a little differences than the other grindings. This differences results from to the material characteristics. Result of the single fraction of the grinding experiments, which is the increase of the materials size were effected of the brakage rate and decrease the breakage rate. Mixed material had been shown us to be a differences. This differences that, type of the glass breaking and different size of the materials to interact to the other materials were observed. As a result of to get the datas were compared and how was the effected of the breakage rate parameter of the fraction was investigated. All fractions and single fractions of the grinding had been shown us that, spesific rate of breakage had been burn out a big differences at the two different conditions. Because of these grinding modelling was doing and finding of the spesific rate of breakage parameters, that all fractions must be used for the reel conditions and also must be an evaluation. In this way to this situtation very similar results will be burn out in the modelling systems. IX