Temperli otomobil camlarında mekanik özelliklerin incelenmesi
Investigation of mechanical properties on the automotive toughened glasses
- Tez No: 172132
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP SABRİ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
TEMPERLİ OTOMOBİL CAMLARINDA MEKANİK ÖZELLİKLERİN İNCELENMESİ ÖZET Günümüzde soda-kireç camlan otomotiv endüstrisi, mimari uygulamalar ve dekoratif uygulamalar gibi geniş çaplı kullanım alanına sahip önemli bir mühendislik malzemesidir. Otomotiv endüstrisinde kullanılan soda-kireç camlarının mekanik özellikleri eğme dayanımı testi, parçalanma testi ve sertlik testi ile tespit edilmiştir. Böylece soda-kireç camlan için, farklı süre ve farklı soğutma basınçları göz önünde bulundurularak, test örnekleri üzerinden parçalanma davranışları incelenmiş, eğme dayanımları ve sertlikleri ölçülmüş, değişimleri gözlenmiştir. Bu çalışmada, otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan 3,2 mm ve 4,0 mm kalınlığa sahip camlar yukarıda belirtilen test metodlarıyla incelenmiştir. Deneysel çalışmaların sonucunda camlardan elde edilen değerler kullanılan temper fırını parametrelerine göre karşılaştırılmış ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Temperleme esnasında cam içinde oluşan çekme ve basma kuvvetlerinin oluşturduğu kalıcı gerilimler artan ön-ısıtma süresi ve artan şoklama basıncına bağlı olarak eğme dayanımını arttırmıştır. Ön-ısıtma süresi ve artan şoklama basıncının oluşturduğu kalıcı gerilimler parçalanma sayısını da arttırmıştır. Kalıcı gerilimler sertliğinde artmasına katkıda bulunmuştur. Kalıcı gerilimlerin camın mekanik özelliklerini geliştirdiği saptanmıştır. viii
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF MECHANICAL PROPERTIES ON THE AUTOMOTIVE TOUGHENED GLASSES SUMMARY Soda - Lime glasses as one of the most important engineering materials widely use for automotive industry and architectural applications. Mechanical properties of soda-lime glasses for automotive industry were investigated with bending test, fragmentation test and hardness test. According to different holding time and different air cooling pressure during tempering treatment for soda-lime glasses, the behaviour of fragmentation, hardness and bending stress changes of the tempered glasses were studied. Two groups of glass specimens which have different thicknesses (3,2 mm and 4,0 mm) are examined by the test methods mentioned above. The test results of the glass specimens were analysed according to the parameters of tempering treatment. According to the conditions of tempering treatment, residual stress developed at the tempered glasses studied. As the result of increasing residual stress with increasing air cooling pressure and increasing holding time, bending stress, fragmentation parts and hardness increased. IX