Hız tümseklerinin taşıt titreşim tekniği açısından incelenmesi
Observation of speed hump originated vibration on vehicles
- Tez No: 172153
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
HIZ TÜMSEKLERİNİN TAŞIT TİTREŞİM TEKNİĞİ AÇISINDAN İNCELENMESİ ÖZET Hız tümsekleri, trafikteki yüksek hızlan ve aşın yoğunlukları engellemek üzere yollar üzerinde oluşturulan ve genel olarak trafik sakinleştirme adı verilen fiziksel engeller arasında en sık kullanılan uygulamalardan biridir. Yollar üzerinde belirli bir uzunluk boyunca tümsek yaratmanın temel amacı bu bölgeden geçen araçların hızlarını azaltmalarını sağlamaktır. Bu tez çalışması, hız tümseklerinin otomobiller üzerinde yarattığı etkinin incelenmesi amaçlamaktadır. Sürücüler tümseklerin üzerinden düşük hızlarda geçerlerse, taşıt üzerine etkiyen düşey ivmeler düşük değerlerde kalacak ve araçta bulunanlar az rahatsızlık duyacaklardır. Hız tümseklerinin etkin işlev görebilmesi için, geçiş hızı yüksek taşıtlardaki kişilerin belirgin bir rahatsızlık hissetmeleri gerekmektedir. Çoğu hız tümseği modeli yüksek hızlarda gerekli rahatsızlık oranını yakalayabilmektedir, fakat bu durum iyi bir tümsek tasarımı için yeterli değildir. Kısa tümsekler, yüksek hızlarda uyguladıkları genliklere yakın düşey ivmeleri düşük hızlarda da sağlamaktadırlar. Bu nedenle, kısa tümsekler sürücülerin gelmeleri istenen hız sınırlarım tam olarak belirleyememektedir. Uzun tümsekler ise limit hız seviyesine kadar düşük miktarlarda ivme genliğine sebep olurken, artan hız ile birlikte araçta oluşan ivme değerlerinde ani bir artış görülmektedir. Uzun tümseklerin kullanımının dünya çapında daha yaygın olmasının sebebi de budur. Hız tümseklerinin araçlar üzerinde yarattığı etkilerin anlaşılması için genellikle ölçülen ivme genliklerinin etkin değerlerine bakılmaktadır. Araç içi titreşim ölçümleri için okunacak etkin ivme büyüklükleri konfor kriterleri açısından değerlendirme yapılmasını sağlayacaktır. Aracın aks veya gövdesinde okunacak ivme büyüklükleri ve özellikle de maksimum değerleri ise, olası bir hasamı veya doğabilecek güvenlik sorunlarının habercisidirler. Tez çalışmasında, uzun ve kısa olmak üzere iki farklı tümsek tipi ile küçük yol bütanlarının üzerinden geçen otomobillerde düşey ivme ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Taşıtların koltuk, gövde ve aksından alman sinyaller işlenerek bilgisayar ortamına aktarılmış ve zamana bağlı titreşim değişimleri kaydedilmiştir. Bu veriler sayesinde tümseği geçiş sırasında araçta oluşan maksimum ve etkin ivme değerleri görülmüştür. Böylece, hangi tümsek tasarımının daha etkin sonuçlar doğuracağı incelenmiştir. Ayrıca, araçta oluşan titreşimlerin frekans analizi yapılmış ve farklı bölgelerde oluşan ivmelerin frekansları saptanmıştır. xi
Özet (Çeviri)
OBSERVATION OF SPEED HUMP ORIGINATED VIBRATION ON VEHICLES SUMMARY Speed humps are one of the most common physical obstacles placed on roads which are generally classified as traffic calming measures and intends to reduce high traffic speeds and volumes. Main objective of placing a hump along a road is to make the vehicles passing through that way slow down. The thesis is aiming to investigate the effects of speed hump generated vibration on vehicles. Vertical acceleration on the car will take low values if driver passes a speed hump slowly, thus passengers wouldn't be highly discomforted. In order to provide a correctly affecting speed hump design, high discomfort rates must be given to speeding drivers. Many speed reducers located on roads can supply lack of comfort in adequate amount, but this is not enough when a good hump design is desired. Speed bumps cause almost same level of accelerations on a vehicle at both high and low speed crossing situations. That is why speed bumps cannot precisely set the speed limits which the driver should decelerate to. However, speed humps giving little vibration pulses to slow going vehicles, releases its potential of raising the vertical accelerations up quickly on the car whenever drivers tends to speed. This is the reason bringing about a widespread usage of speed humps throughout the world. Root mean squared values of vertical accelerations are commonly chosen for comprehending the impacts of vibrations brought out by humps. Evaluation of comfort condition in a vehicle can be performed by examining the root mean square of accelerations measured inside the car. The maximum or meaned vertical acceleration amplitudes gauged on the axle or body of a vehicle are thought to be notifiers of a possible damage or safety problem. In the thesis, vertical accelerations of cars were measured while passing through a speed hump, a speed bump and a series of cat's eyes. Signals taken from the accelerometers mounted on seat, body and front axle were transferred to a computer and vertical acceleration changes on time domain were recorded. Thus, the closeness of the two speed reducer models to the optimum hump design was seen at the end of the calculations. Besides, frequency analysis of the vibration on the vehicle was derived and the frequencies of vibration at different locations were obtained. Xll