Genelleştirilmiş regresyon yapay sinir ağının su kaynakları mühendisliğinde kullanımı
The use of generalized regression neural network in water resources engineering
  1. Tez No: 172160
  2. Yazar: ALTUĞ SÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEREM CIĞIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada yeni bir yapay sinir ağı metodu olan Genelleştirilmiş Regresyon Yapay Sinir Ağı'nın, ulusal ve uluslararası toplam 6 havza genelinde günlük sürekli akım, kurak devreli günlük akım, aylık akım, yeraltı suyu, günlük yağış-akış ve günlük akım-askı malzemesi verisine uygulaması yapılmıştır. Çalışma sonuçlan, geleneksel yapay sinir ağı metodları olan ileri Beslemeli Geriye Yayılım Sinir Ağı ve Radyal Tabanlı Yapay Sinir Ağı ile karşılaştırılmıştır. Performans karşılaştırma kriterleri olarak, test süresi için elde edilen verinin ortalama kare hatası ve determinasyon katsayısı değerleri kullanılmıştır. Genelleştirilmiş Regresyon Yapay Sinir Ağı metodu genel olarak başarılı tahmin sonuçları vermiş ve diğer iki yapay sinir ağı metoduna kıyasla bazen daha iyi performans değerlendirme kriter değerlerine ulaşmıştır. Sonuç olarak, yapılan çalışmada GRYSA, standart İBGYSA ve RTYSA metodlarına güvenilir bir alternatif metod olduğunu göstermiştir. xiii
Özet (Çeviri)
THE USE OF GENERALIZED REGRESSION NEURAL NETWORK IN WATER RESOURCES ENGINEERING SUMMARY In this study, Generalized Regression Neural Network, which is a new artificial neural network method, is applied to daily continuous river flow series, daily intermittent river flow series, monthly river flow series, ground water level series, daily rainfall and daily river flow series, and daily river flow and daily suspended sediment data of 6 national and international hydrologic regions. Estimation results are compared with the Feed Forward Back Propagation and Radial Basis Functions which are conventional artificial neural network methods. Mean squared error and coefficient of determination are used as the performance comparison criteria. Generalized Regression Neural Network method, generally provided successful estimation results and sometimes reached better performance evaluation criteria values when compared to the other two artificial neural network methods. In conclusion, this study showed GRNN to be a reliable alternative to the standard FFBP and RBF. XIV