Sigorta brokerliği firmalarının inşaat sigortaları uygulamalarındaki işlevi
The function of insurance brokerage firm's on construction insurance applications
- Tez No: 172159
- Danışmanlar: DR. AKIN ERİŞKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
SİGORTA BROKERLİĞİ FİRMALARININ İNŞAAT SİGORTALARI UYGULAMALARINDAKİ İŞLEVİ ÖZET Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde sigortacılığın dünyada ve Türkiye'deki tarihçesi üzerinde durulmuştur. Sigorta kavramı risk ile birlikte ele alınmaktadır. Risk kavramının, sigortacılığın temelini oluşturduğu bakış açısından yola çıkarak üçüncü bölümde öncelikle sigorta kavramı ve risk kavramları verilmiştir. Sigortalanabilir risk tanımının verilmesinin ardından sigorta brokerliği kavramı yasal mevzuatı kapsamında tanımlanmış ve brokerlerin yetki, sorumlulukları belirtilmiştir. Risk yönetim sürecinin ilk aşaması risk analizidir. Sigortada risklerin tanımlanması., projelerin karşı karşıya olduğu risklerin belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Dördüncü bölümde, inşaat sigortalan kapsamındaki riskler sigortalı ve sorumluluk konulan açısından değerlendirilmektedir. Projenin bulunduğu bölgeye bağlı olarak, farklı sorumluluklar sonucu farklı riskler ortaya çıkmaktadır. İşveren ve yüklenicilerin riskleri detaylı olarak anlatılmış ve aynı zamanda inşaat risk çeşitlerinin tanımlanması ve ölçümlenmesi için gerekli bilgiler açıklanmıştır. Broker firmalar tarafından inşaat risk analiz süreci açıklanmıştır. Beşinci bölümde, çalışmanın ana amacı olan sigorta brokerliği firmalarının inşaat sigortalamadaki işlevi açıklanmıştır. Hasar istatistikleri grafikler eşliğinde değerlendirildikten sonra, broker firmaların hasar prosedürleri açıklanmış ve sigorta eksperleri, sigorta brokerliği hasar departmanı, sigorta şirketi hasar departmanı, sigortalı taraflar açısından ortaya çıkan problemler açıklanarak, tüm taraflar için ideal bir hasar prosedürü oluşturulmaya çalışılmıştır. İdeal hasar prosedürünün oluşturulma aşamasında sigorta brokerliği firmalarının hasar istatistiklerinden elde edilen grafiklerden yararlanılmıştır. vn
Özet (Çeviri)
THE FUNCTION OF INSURANCE BROKERAGE FIRM'S ON CONSTRUCTION INSURANCE APPLICATIONS SUMMARY After introduction part, the history of insurance in the world and Turkey is appointed in the second chapter. The risk and insurance together is taken into account. It is considered that the risk concept is the basic of the insurance, therefore in the third part risk and insurance concept are defined. After definition of the insurable risks, the meaning of insurance broker is defined through the legal regulation concept and moreover broker's responsibilities and authorities are defined. The first step of the risk management is risk analysis. Determination of the project risks are supported by the definition of insurance risks. In the fourth chapter, the risks in the concept of construction insurance is appreciated through the insurance and responsibilities point. Depending on the area of project, different responsibilities and different risks appeared. It is explained the employer and the contracter's risks in detail and at the same time construction risk varities and measures are maintained. Furthermore construction risk analysis is explained according to the brokerage companies. In the fifth chapter, the basic aim of the study is asserted that function of insurance broker companies in the construction insurance applications. After appreciation of the damage statistics with graphics, damage procedure of the broker companies is explained and the problems of the insurance experts, damage department of insurance broker, damage department of insurance company are explained. In addition to this, an ideal damage procedure is formed according to all sides. Insurance brokerage firm's claim statisics and graphs are used to compose the ideal damage procedure formation steps. vm