Sürücüyle beslenen sincap kafesli asenkron motorlarda rotor çubuk arızalarının eşzamanlı tanısı
Online rotor bar fault diagnosis of driver fed squirrel cage asynchronous motors
  1. Tez No: 172179
  2. Yazar: EMRE SAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAMER KUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
SÜRÜCÜ İLE BESLENEN SİNCAP KAFESLİ ASENKRON MOTORLARDA ROTOR ÇUBUK ARIZALARININ EŞZAMANLI TANISI ÖZET Bu çalışmada, sincap kafesli asenkron motorların rotor arızalarından en sık rastlanılanı olan rotor çubuk arızaları incelenmiş, kırılan rotor çubuklarının motorun işletme parametreleri üstündeki etkileri açıklanmıştır. Asenkron motorun matematiksel modelinde kırık rotor çubuğunun nasıl temsil edilmesi gerektiği, kırık rotor çubuğunun belirlenmesinde kullanılan teori ve bu teorinin asenkron motor sürücülerinin rotor çubuk arızalarını belirleme ve tanısında ne şekilde kullanılabileceği irdelenmiş, ayrıca rotor çubuğu kırığı hakkındaki teorik ve deneysel çalışmamızın sonuçları karşılaştırılmıştır. Endüstride, bir motor arızasının, üretimi aksatmadan önce tanısı gereklidir. Arıza oluşmaya başladığı anda bu arızanın tanısını sağlayabilecek uygulamalar, üretimdeki zamansız duruşları ve bakım maliyetlerini en alt seviyeye düşürür. Arıza belirleme ve tanısı konusunda kapsamlı araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda, rotor çubuklarından birinin kırılması durumunda, motorun stator akımının frekans analizinde temel bileşen yanında (l±2s)xf frekanslarında yan bantlar ortaya çıktığı gözlenmiştir. Bu yan bantların FFT (Hızlı Fourier Dönüşümü) ile belirlenmesi konusunda çalışmalara rastlanmaktadır. Bu çalışmada seçilen, stator akımının frekans analizi ile arıza belirleme ve tanısı yöntemi, motora herhangi bir ölçüm cihazının takılmasını veya motorda bir değişiklik yapılmasını gerektirmez. Motor sürücülerinde alan kontrolünün ve vektör kontrolünün kullanılmaya başlanması asenkron motor sürücülerinde önemli değişikliklerin meydana gelmesine sebep olmuştur. 1980'li yıllarda motor sürücülerinde mikroişlemcilerin kullanılmasıyla, sürücüler“akıllı cihaz”olarak tanımlayabileceğimiz birer cihaz haline gelmiştir. Bu sürücüler, motor kontrol etmekle kalmayıp kullanıcının istediği bazı ek fonksiyonları da içerisinde barındıran genel amaçlı sürücülerdir. Bu konuda bundan sonra yapılacak çalışmalarda, arıza belirleme ve tanısının“akıllı cihaz”olarak tanımladığımız motor sürücülerine ne şekilde uygulanabileceği konusunda çalışılmalıdır. Yapılan bu çalışma, motor sürücüleriyle arıza belirleme ve tanısı konusunda çalışan araştırmacılara bir kaynak oluşturacaktır. ıx
Özet (Çeviri)
ONLINE ROTOR BAR FAULT DIAGNOSIS OF DRIVER FED SQUIRREL CAGE ASYNCHRONOUS MOTORS SUMMARY In this study, rotor bar faults, which is one of the major rotor related faults of asynchronous motors have been examined. The effects of a broken rotor bar on the various parameters of the motor have been discussed. A represantation of a broken rotor bar is shown on the mathematical model of the motor and the possibility of using advanced capabilities of asynchronous motor drives for diagnostic purposes have been discussed. There is a need for being able to detect and identify fault conditions in asynchronous motors before their complete breakdown. In the industry, scheduling a replacement or repairing of unit is always preferred to managing a crisis situation. Extensive research has been carried out recently in fault detection and diagnostic. It is now well known that the amplitude of sideband currents at frequencies (l ± 2s) xf rises when rotor bars break. Methods to measure them by FFT ( Fast Fourier Transform ) are being tuned. This study considers one aspect of the problem of detecting broken rotor bar faults in the moving rotor of an induction motor without the addition of intrusive instrumentation to the motor. The motor should not need to be modified by the addition of magnetic field sensors, temperature or vibration monitors. All detection of faults is to be done by means of monitoring the stator current of the machine. The introduction of the so-called field oriented control technique (magnetising-flux-oriented control) and other vector-control schemes (i.e. rotor-flux-oriented control, stator-flux oriented control) has brought significant changes in the field of asychronous motor drives. In the 1980's microprocessors have enabled the development of cost effective digital drives and the widespread availability of DSPs (Digital Signal Processors) has enabled the development of a large variety of drives with advanced features. The possibility of the application of a fault detection and diagnosis approach for broken rotor bars with motor drives should be studied more in detail in future studies. The topics mentioned in this study about diagnostic capabilities of motor drives will constitute a cost effective industrial solution for motors that are driver fed in industry. x