Dynamic threshold based routing for sensor networks
Duyarga ağlarında dinamik eşik tabanlı yönlendirme
  1. Tez No: 172180
  2. Yazar: OSMAN KORKUTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEZA BUZLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
DUYARGA AĞLARINDA DİNAMİK EŞİK BELİRLEMEYLE YÖNLENDİRME ÖZET Duyarga ağlan yönlendirme protokolleri, bu ağların limitli enerji seviyeleri, kısıtlı bant genişliği, kısıtlı sistem kaynaklan, güvenilir olmayan iletişim ortamı ve hareketlilik gibi çözülmesi gereken sorunları olmasından dolayı ilk kullanılmalarından itibaren hala güncelliğini koruyan geniş bir araştırma alanıdır. Bu protokoller genelde özel olarak belirli ihtiyaçları karşılamak ve belirli uygulamalarda kullanılmak üzere geliştirilmektedirler. En önemli iki duyarga ağı protokol grubu veriye dayalı protokoller ve olay bazlı protokollerdir. Olay bazlı yönlendirme yapan ağ protokolleri, çevredeki değişimlere daha kısa sürede cevap vermelerinden ve periyodik veri iletim yüklerini taşımamalarından dolayı veriye dayalı yönlendirme yapan ağ protokollerine göre gerçek zamanlı uygulamalara daha uygundurlar. Bu tür protokollerde ortamdan hissedilen verinin iletilme kararının verilmesinde eşik kullanımı yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Yöntemin verimliliği ise uygulama için doğru eşik değerinin seçilmesine çok bağlıdır. Uygulama alanındaki değişimler olağansa, doğru eşik değerlerini seçmek çok zor değildir ancak ilgilenilen niteliğin değişimi tutarsız ise, eşik değerlerinin sabit olması ihtiyaçları karşılamaktan uzaklaşır. Bu ihtiyaçlardan hareketle, ortamdan hissedilen niteliğin değişim hızına göre grup bazlı eşik değerleri üreterek değişimlere ayak uydurabilen, duyargaları altgruplara ayırıp, bu alt gruplar üzerinde uyuma çizelgeleri oluşturarak enerji tüketimini artırıp ağ ömrünü uzatan yeni bir olay bazlı ağ yönlendirme protokolü geliştirdik. Yaptığımız testlerde yeni geliştirilen protokol ilgilenilen niteliğin değişimini izleme, yeni koşullara uygun eşik değerleri oluşturma, ağ çalışmasını öngörülemeyen değişimlere göre uygunlaştırma ve düğümler arası haberleşmeyi azaltarak duyarga enerjilerini koruma özellikleri ile varolan protokollerden çok daha iyi bir performans sergilemiştir. x
Özet (Çeviri)
DYNAMIC THRESHOLD BASED ROUTING FOR SENSOR NETWORKS SUMMARY Developing wireless sensor network protocols has been a great challenge since first sensor networks were built due to the limitations and problems such as limited energy, limited bandwith, limited system resources, unreliable transmission media and mobility. These protocols are usually developed in order to satisfy different needs and to be used in different applications. Two major groups of them are data- centric and event-based wireless sensor network protocols. Unlike the data-centric sensor network protocols, event-based protocols are more appropriate for time-critical applications because of having short respond time for the changes of interested parameters and eliminating periodic data acquisition. Thresholds are commonly used to decide to transmit the sensed data on sensor nodes in event-based sensor network protocols. The efficiency of this technique is based on choosing the right thresholds for different applications. If ordinary changes of interests are observed in network environment, it is not so difficult to retrieve efficient thresholds; nevertheless, if the amount of change in the interests is unusual, fixed thresholds would not satisfy the needs. We propose an event-based sensor network protocol that generates cluster-based thresholds in order to adapt the sensor system to the changes in the environment dynamically and manage sleeping schedules on sensor nodes in subgroups which are formed within clusters in order to provide energy efficiency and increase network lifetimes. Simulation results show that our protocol outperforms existing protocols by observing actual behavior of interested attributes, generating appropriate thresholds, adapting the network to unpredictable changes and increasing network lifetimes by decreasing transmission count between sensor nodes. XI