İnşaat/mimarlık şirketlerinin ekonomik kriz yönetim stratejilerini belirlemeye yönelik alan çalışması: İstanbul örneği
The study about decision making process of economic crisis managament strategies in construction/architecture companies: İstanbul case
  1. Tez No: 172178
  2. Yazar: ZEYNEP KOLÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE ÖZÜEKREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İNŞAAT/MİMARLIK ŞİRKETLERİNİN EKONOMİK KRİZ YÖNETİM STRATEJİLERİNİ BELİRLEMEYE YÖNELİK ALAN ÇALIŞMASI: İSTANBUL ÖRNEĞİ ÖZET Dünyamız ekonomik, sosyal ve politik şekil itibariyle 1980'li yıllardan itibaren oldukça hızlı değişmektedir ve bu durum artık her an hassas dengelerin bozulabildiği, iş dünyası için yeni fırsat ve tehditlerin oluşabildiği krizlerin yaşanabileceği bir ortamı meydana getirmiştir. Yaşanan olayların etkileri ve kendi ülkesel sorunlarımızın da tetiklemesiyle de yakın tarihte, özellikle 1999 ve 2001 yıllarında doruğa ulaşan önemli sosyal, ekonomik ve doğal krizler yaşanmıştır. Bu krizler ekonominin tüm alt sektörleri üzerinde hissedilmiştir. Bu çalışmada da, günümüzde değişen ekonomik, sosyal ve teknolojik iş ortamlarında şirketler için yeni tehdit yada fırsat ortamı yaratan krizlerin tanımlaması, yönetim süreçleri ve şirketler için stratejik yönetimle olması gereken ilişkilendirmesi incelenmeye çalışılmıştır. Çünkü şirketler için artık kriz yönetimi kaçınılmazdır. Çalışmanın ikinci bölümünde kriz, kriz yönetimi, stratejik yönetim ve iki yönetim biçiminin ilişkilendirilmesi detaylı olarak anlatılmakladır. Krizlerin organizasyonlara etkileri meydana geldikleri ortam ve koşullar ile oldukça bağlantılıdır. Üçüncü bölümde, İstanbul'da faaliyette bulunan inşaat/mimarlık şirketlerinin yaşanan son doğal (1999 depremleri) ve ekonomik (1999-2002) krizler sonrasında ayakta kalabilmek için ne gibi stratejiler geliştirdiklerini yada hangi kriz yönetim planıyla hareket ederek başardı olduklarını araştırmaya yönelik bir alan çalışması yapılmıştır.mimarlar odasına kayıtlı üyeler araştırma kriterlerine göre analiz edilmiş, örneklem belirlenmiştir. Belirlenen 34 adet inşaat/mimarlık şirketi yöneticisine 35 sorudan oluşan anket karşılıklı görüşme yolu ile uygulanmıştır. Anket içeriğinde şirket bilgilerini, şirketlerin kriz yönetim süreci yaklaşımlarını ve şirketlerin krizlere karşı geliştirdikleri stratejileri öğrenmeye yönelik sorular tasarlanmıştır. Başarılı kriz yönetiminde önemli olan, krizleri tam olarak yaşamadan, erken uyan sistemlerinin organizasyon içerisinde aktifleştirilmesiyle tespit etmek ve gereken önlemleri alarak etkin yönetimle krizin negatif etkilerini minimuma indirmektir, inşaat sektörünün kendine has ortamında geliştirilecek şirket stratejilerinde artık bu konunun da dikkate alınmasının gerekliliği çalışmanın dördüncü bölümünde vurgulanmaktadır. vm
Özet (Çeviri)
THE STUDY ABOUT DECISION MAKING PROCESS OF ECONOMIC CRISIS MANAGAMENT STRATEGD2S IN CONSTRUCTION/ARCHITECTURE COMPANIES: ISTANBUL CASE SUMMARY The economic, social and political conditions of the world has been changed rapidly since 1980' s and this caused new possibilities for crisis which has opportunuities and threats in business world. The results of this conditions impressed lots of country, especially the third world countries. Turkish economy seriously flow down at the beginning of millennium due to the influences of that conditions and in addition with important disasters (1999 Adapazarı and Düzce earthquakes). As a conclusion of these, all the subindustries which are related to the goverment policies in economy and law impressed negatively. Unlike the other industries, construction industry is the most affected one from the fluctuation of economy. Because of that, crisis management and strategic decisions that companies developed have become more important tools that will organise the companies' future. According to these explanations, in this study, the definition of different crisis, crisis management process and the relationship between crisis and strategic management are explained. The important point in successful crisis management is, eleminating or detecting crisis by activating the early signal detections mechanism in organisations before they occur and even if it realize, preparing the necessary precautions early to detact negative affect of them. The key belief of today's world should be the crisis are inevitable for the companies. The impact of crisis to the organisation are related to the conditions and environment that they become fact. In the third part of study, survey about the architecture/construction companies in Istanbul is presented. The objective of this study is investigating the strategies they developed and crisis management plan which make them stil survive in spite of 1999 earthquake and economic crisis. The Members of The Architecs Chamber are analysed according to the survey criteria. And the sample determined. Then questionnaire which included 35 questions about the information of companies, the crisis management process they implement and the changes of companies' strategy related to these crisis, interviewed with 34 companies. At the end of the study it is found that there are some key recommendations to show the way to survive in economic crisis to the companies. These are: IXFirstly, companies in a crisis condition shuld think about employee and job quantity proportion. Because of the job they get will reduce, the employee they need will be lessen. Secondly, the companies should think about, the general expenses of companies. General office materials should buy wholesale and to renovate the office fixtures, the long term finance sources should prefer. In addition to these, continuity of the way to get income for the company should be done permanently. And the investment of it should be thougth very carefully. The wealth expendition has to be done by the financial consultancy. Furthermore, in contracts which are done between companies for materials' sale or purchase, the probability of economical changes in the country should not be forgetten. Especially, the differences on the rate of exchange causes last of damages to the companies in those times. Then, in crisis term, the strategies that have been developed by company managers is very important It helps the manager to handle the crisis more easy. At last, it is also important for managers to improve themselves about the human relationships. The good relationship between the companies and the owners provides well advertisement without any cost to the firm.