Elektrik enerji sistemlerinde gerilim kararlılığı ve iyileştirilmesinin incelenmesi
Electric power system voltage stability and enhancement analysis
- Tez No: 172187
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA BAĞRIYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ELEKTRİK ENERJİ SİSTEMLERİNDE GERİLİM KARARLILIĞI VE İYİLEŞTİRİLMESİNİN İNCELENMESİ ÖZET Elektriksel güç, ekonomik ve çevresel sebepler yüzünden uzun mesafelere iletildiği için son yıllardaki ilgi, gerilim kararlılığı üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu bağlamda, gerilim kararlılığı tüm işletim koşulları altında sürekli halde belirlenen işletim limitlerindeki yüklerin gerilim genliklerinin kararlılığım muhafaza etmek amacıyla, yeterli reaktif güç beslemesini, sistemin sağlama kabiliyeti olarak verilebilir. Gerilim kararlılığı problemi, yakın zamanda enerji sistemlerinde meydana gelen birçok arıza nedeniyle araştırmacıların ilgisini çeken ciddi bir konu haline gelmiştir ve bu problemin üzerinde daha da fazla durulmasına sebep olmuştur. Ekonomik sebepler yüzünden, enerji sistemleri maksimum yüklenilebilirlik sınırlarında işletilmektedirler ve bunun bir sonucu olarak, sistemlerin gerilim çöküşlerine maruz kalma ihtimali artmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak, gerilim kararlılığı konusu, gerilim kararsızlığının oluşum mekanizması, analiz yöntemleri, sürekli yük akışı ve tanımlanan indislerin performanslarının incelenmesiyle ele alınmıştır. İndislerin performanslarının incelenmesinde kullanılan iki test sistemi için yapılan yük artımı ile indislerin değişimleri incelenip, birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Daha sonra, gerilim kararsızlığının iyileştirilmesinde kullanılacak olan reaktif güç kompanzasyon cihazlarının en uygun haralara yerleşimi için, sistemlere ait indirgenmiş jakobien matrislerinin tersinin köşegen elemanları incelenmiş ve reaktif güç kompanzasyon cihazlarının yerleşimi için en uygun baralar belirlenmiştir. Bu cihazlar haralara yerleştirildikten sonra, gerilim kararsızlığındaki ve gerilim profilindeki gelişmeler incelenmiştir. Klasik yük akışı denklemlerinin, gerilim kararlılık sınırının tespitinde yetersiz kaldığı noktada, sürekli yük akış analizi kullanılmıştır. Bu amaçla klasik yük akış denklemleri tekrar düzenlenip, sürekli yük akış analizine uygun hale getirilmiştir. Belirlenen bu kritik haralara ait P-V eğrileri, sürekli yük akışı yöntemiyle elde edilip, haraların gerilim kararsızlığına geçtikleri noktalar tespit edilmiştir. Tezde, sistemlerdeki üreteçlerin PV reaktif güç limitleri ihmal edildiğinden, bu limitlerin dahil edilmesi durumundaki indislerin değişimi incelenmiş ve haraların gerilim kararsızlığına çok daha çabuk sürüklendiği, indisler bazında gözlemlenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ELECTRIC POWER SYSTEM VOLTAGE STABILITY AND ENHANCEMENT ANALYSIS SUMMARY The planning, operation and control of a power system are to a significant extent governed by stability consideration. Power system stability may be broadly defined as that property of a power system that enables it to remain in a state of operating equilibrium under normal operating conditions and to regain an acceptable state of equilibrium after being subjected to a disturbance. The voltage stability problem in power systems is attracting more attention from researchers around the world mainly because of several voltage collapse incidents in recent history. Due to power system restructuring as well as utility economics these days, many companies operating their systems close to the maximum loadability limits thereby unwittingly pushing their systems toward the brink of collapse. Hence, the voltage stability problem have become more prominent. First of all, voltage instability mechanism, analysis methods, continuation power flow, modal analysis and voltage stability indices are studied. Load increase is made for the two test systems to compare the reactions of the voltage stability indices. Then, reactive compensation devices that are used to enhance the voltage stability of the load buses, are placed to the most critical load buses of the systems. The diagonal elements of the JR~~ matrice are used to determine the most suitable buses to locate the devices. The effect of the devices on both voltage stability and voltage magnitude profile of the buses is determined. In some cases, finding voltage stability margin of the power systems with conventional power flow equations are impossible. At that point, continuation power flow analysis is used. For this purpose, conventional power flow equations are rearranged. The P-V curves for the most critical buses of the systems are drawn by the help of continuation power flow. By the help of these curves, the points where the buses pass voltage instability zone are mentioned. In the thesis, P V reactive power limits of the generators are ignored. The reactions of the indices when the limits of the generators are included are studied. Then the results are compared and found mat when limits are included, buses pass to voltage instability zone very earlier. xu