Mimar Melih Pekel
Architecit Melih Pekel
- Tez No: 172192
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKNUR KOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET 18. yüzyılda Avrupa'da doğan ve tüm dünyayı etkisi altına alan modernlik, yayıldığı toplumların sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal yapılarında köklü değişimlere neden olmuştur. Mimari ile karşılıklı etkileşim içerisinde gelişen modernlik, kendini gösterdiği ülkelerde farklı biçimlerde yorumlanmış ve farklı modern yaklaşımların doğmasına sebep olmuştur. Atatürk öncülüğünde, çağdaş bir çerçeveye oturtulmak istenen, Türkiye'nin modernlik kavramı ile tanışması cumhuriyetin kurulması ile aynı döneme rastlamaktadır. Yeni kurulan cumhuriyetin temelinde yer alan çağdaş batılı düşünce gerçekte, 18. yüzyılda başlayan bir dizi sürecin oluşturduğu modernleşmedir. Toplumun her alanında yapılan yeni düzenlemlerle kendini ifade etme imkanı bulan modernitenin yarattığı en kuvvetli etkilerden biri de mimari de hissedilmektedir. Modern yaşama geçişin yarattığı ihtiyaçlar doğrultusunda önce devletin idari yapılarında, ardından da konut alanında kendini göstermeye başlayan modern mimari ürünler, özellikle konut tipinde ve neredeyse Avrupa' daki örnekleriyle eş değer niteliktedirler. Türk Modern Mimarisi diye adlandırılan dönem, cumhuriyetin kurulmasıyla başlayan ve farklı evreler geçirerek günümüze kadar uzanan bir süreci içermektedir. İzmir kentindeki Erken Modern Dönem Mimarisinin en kuvvetli temsilcilerinden biri olarak bilinen Mimar Melih Pekel'in yapılarını belgeleyen bu çalışmadaki amaç mimarın, mimari kimliğini eleştirmek ve yorumlamaktan ziyade, Türk Erken Modern Dönem Mimarisi adı altında, İzmir kentine ait modern mimari mirası mimarın yapıları üzerinden tanımlamaktır. Bu örnekler doğrultusunda İzmir kentine ait karakteristik bir modern tasarım anlayışından bahsetmek pek mümkün olmasa da, Melih Pekel ve daha birkaç mimarın İzmir'e taşıdığı ve yorumladığı modern mimari, bu kentin modern mimari kimliğini oluşturmuş ve şehrin mimari dokusunu zenginleştirmiştir. Özellikle Levanten ve varlıklı ailelerin prestij amaçlı, dönemin önde gelen mimarlarına yaptırdıkları müstakil ev ve aile apartmanları, İzmir kentinde modern mimarinin temsilci yapıları olmuşlardır. İzmir'e tanışmasının nedenini teşkil eden askerlik görevinin ardından, Melih Pekel'in İzmir'e yerleşme kararı alması, İzmir kenti için çok büyük bir şanstır. İstanbul'da doğan ve eğitimini tamamlayan Melih Pekel'in, ünversite eğitimi sırasında yabancı ve yerli ünlü mimarlarla çalışması, mimarın modern mimarlıkla tanışmasını sağlamış aynı zamanda, diğer ülkelerdeki mimari çalışmaları takip etme alışkanlığını kazandırmıştır. Ayrıca İstanbul kentinde uzun yıllar yaşaması Melih Pekel'in, kentin sosyo-kültürel ortamından beslenerek zenginleşmesine olanak vermiştir. Melih Pekel'in de öncülerinden ve en başaralı mimarlarından olduğu döneme ait mimarın yapıları, gerek rasyonel tasarım anlayışlarıyla, gerekse yüksek inşaatkaliteleriyle modern mimari mirasın bir parçası olmayı başarmışlar ve Melih Pekel'den sonra gelen yeni nesil mimarlar için de doğru bir örnek teşkil etmişlerdir. Yenilikleri yakından takip eden Melih Pekel'in ilerici ve yenilikçi karakterinin mimarideki yansımaları son derece olumlu sonuçlar vermiştir. Özellikle yabancı ülkelerdeki mimari gelişmeleri gidip görerek gözlemleyen mimar, her seferinde yaşadığı kente dönüp gördüklerini uygulamıştır. Kimi zaman kendi yorumuyla çok özgün bir tasarım sergileyen Melih Pekel'in birebir esinlendiği yapı tipleri de mevcuttur. Mimariyi bir bütün olarak gören Melih Pekel, tasarlayıp uyguladığı her binanın iç düzenlemelerinde getirdiği farklı çözümlerle ve cephe yüzeylerini zenginleştirdiği cesur yaklaşımlarıyla da dikkat çeken bir mimar olmayı başarmıştır. Melih Pekel, İzmir'de Erken Cumhuriyet Dönemi Mimarlarının bir ilki olmasa da özellikle 2. Dünya Savaşı' ndan sonra hızla yaygınlaşan modern mimarinin öncü temsilcilerinden biridir. Detaylara yaklaşımı, deneysel ve cesur tasarım anlayışı ve özellikle kaliteli malzeme ve işçi seçimi, Melih Pekel'in modern mimari dili doğru ve başarılı bir şekilde ifade etmesine sebep olmuştur. Konut ve aile apartmanı projeleri dışındaki çalışmaları özellikle işlevleri açısından İzmir için öncü birer örnek teşkil etmektedirler. Pamuk Mensucat Fabrikası Yönetim Binası, Giraud Ailesi'ne ait Buca'daki çiflikte yer alan haralar ve Nur İş Hanı, mimarin, modern mimari kimliğini farklı işlevlerde yansıttığı yapılardır. Bu bağlamda Türk Modern Mimarisinin bir parçası olan İzmir kenti Modern Mimarisinin incelenmesinin, Mimar Melih Pekel'in yapıları üzerinden yapılmasında fayda vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The birth of modern concept leads back to 18th. century' s Europe and spreads out all over the world effecting each society in order to make new organisations in their social, economical and political stuctures. The close relation between architecure and modernity forms different kinds of modern types, because of the different interpretations of all the countrys that modernity has been shows up. Formation of the New Turkish Republic has been planned to sit on the contemproary bases of modernity throughout the leadership of Atatürk. The concept of modernism and architecture moves together in order to apply new organisations. So modernism finds the way to express itself by using the architecture. In our country modern architectural examples first show up as govermental buildings for the urgent needs of the new republic and followed by different types of house architecture. Turkish Modern Architectural Period, has started with the foundation of the new republic and it is still valid today after passing through many different phases. One of the most known represenatitves of early modern architecture in İzmir is Architect Melih Pekel. This piece of work done by collecting all the information about the architect and his bulidings is aiming to verify early modern architecture in İzmir more than to discuss his architectural career. It is completely appropriate to define a characteristic modern design understanding specific to İzmir, but the architectural examples brought to Izmir by a few architectures including Melih Pekel have created the modern architecture identity of the city and enrich its architectural structure. Especially the houses and family apartment buildings of Lavenders and rich families built by leading architectures of the period for prestigious purposes have been the best examples of modern architecture in İzmir. Since Melih Pekel has decided to live in İzmir after completing his army duty, a big opportunity was taken for the city. Melih Pekel has been used to following foreign architectural practices as a result of his work experiences with the famous local and foreign architects during his university education. Additionally, the years he spent in Istanbul has widened his vision due to the cities socio-cultural mosaic. Melih Pekel who is one of the leading and successful architects of his period has been a guiding example for the younger architects with his rational design understanding and high construction quality in architectural works and also has succeeded to become a part of the architectural heritage. The reflections of Melih Pekel' s futuristic approach on his architecture has resulted great success. Melih Pekel has carried the architectural developments and techniques from foreign countries as he traveled around the world. He has created some very extraordinary works with his interpretations as well as some European identical works. VUlMelih Pekel has shown his characteristic harmony by organizing interiors and also with his attractive works of surface of the facade. Melih Pekel may be categorized as one of the leading architects of the modern architecture in Izmir rising after the Second World War. His approach to details, understanding of experimental design, choice of high qualified materials and labor have been helpful for his successful expression through architectural works. His projects other than houses and apartment buildings are also leading works in Izmir, especially in terms of functionality. The Administrative Office Building of Pamuk Mensucat, the stud farm of Girauds in Buca and Nur Office Building, are examples of his architectural identity in various functions other than housing. Melih Pekel and his architectural works are strongly effective in development of Izmir's architectural structure and also influencing for the younger architects. Thus it is very appropriate that Melih Pekel' s works are studied when conducting the Analysis of Modern Architecture in İzmir.