Synthesis of PMMA-b-PS containing a crown ether unit at focal point via combination of ATRP and NMP routes
ATRP ve NMP yöntemleri ile crown eter bağlantı noktası içeren PMMA-b-PS kopolimerlerinin sentezlenmesi
  1. Tez No: 172196
  2. Yazar: ÖZCAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ATRP VE NMP YÖNTEMLERİ İLE CROWN ETER BAĞLANTI NOKTASI İÇEREN KOPOLİMERLERİN SENTEZİ ÖZET AB tipli kopolimerlerin sentezi genellikle yaşayan polimerizasyon yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Kontrollü/“Yaşayan”Polimerizasyon yöntemlerinin iyi tanımlanmış ve kompleks yapılı polimerlerin sentezinde birçok açıdan faydalar sağladığı bilinmektedir. Kontrollü/“Yaşayan”Radikal Polimerizasyon yöntemlerinin arasında Atom Transfer Radikal Polimerizasyonu (ATRP) ve Kararlı Serbest Radikal Polimerizasyonu (NMP) özel blok kopolimerler ve yıldız polimerler gibi kompleks yapılı polimerlerin sentezinde en etkili yöntemlerdir. ATRP ve NMP metodlarınm her ikiside aktif ve kararlı zincirler arasındaki hızlı dinamik dengeye dayanır ki kontroüde sağlayan aslında budur. ATRP ve NMP gibi kontrollü polimerizasyon tekniklerinin bir avantajı da elde edilen polimerin molekül ağırlığının ve zincir uç grubu fonksiyonalitesinin kontrol edilebilir olmasıdır. Bu teknikler sayesinde polimer uç gruplarına çok çeşitli fonksiyonellikler kazandırılabilir ki bu da herhangi bir transformasyon reaksiyonu gerektirmeden iyi tanımlı polimerlerin eldesine izin verir. Bu çalışmada, iki fonksiyonel gruba sahip ve crown eter içeren bir başlatıcı sentezlenmiştir. Sentezlenen bu başlatıcı sırasıyla ATRP-NMP polimerizasyon yöntemi kullanılarak, crown ether bağlantı noktası içeren PMMA-6-PS kopolimerinin hazırlanmasında başarıyla kullanılmıştır. Bu çalışmada ayrıca, polimetilmetakrilat (PMMA) in kinetik çalışması yapılmıştır. GPC (Jel Geçirgenlik Kromotografisi) ve *H-NMR dan elde edilen sonuçlar başarıyla gerçekleştiğini göstermiştir. xı
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF PMMA-6-PS CONTAINING A CROWN ETHER UNIT AT FOCAL POINT VIA COMBINATION OF ATRP AND NMP ROUTES SUMMARY The synthesis of well-defined copolymers is usually achieved by a living polymerization technique. Controlled/“Living”Radical Polymerization processes have proven to be versatile for the synthesis of polymers with well-defined structures and complex architectures. Among the CRP processes, Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP) and Nitrox Mediate Polymerization (NMP), are the most efficient methods for the synthesis of special block copolymers and polymers with complex architectures. Both, ATRP and NMP methods based on the fast equilibrium between active and dormant chains, actually it is the main effect to obtain controlled structure. One of the advantageous of controlled radical polymerization techniques such as ATRP and NMP is that the molecular weight and the chain end functionality can be controlled. The wide range of functionality can be introduce into the polymer chain and this leads to the synthesis of well-defined copolymers by a sequential two-step or one pot method without any transformation or protection of initiating sites. In this study, by using a novel miktofunctional initiator, we prepared poly(methyl methacrylate-ö-polystyrene (PMMA-ö-PS) copolymer with one crown ether unit at the focal point, via combination of ATRP and NMP routes. In addition, the complexation of PMMA-6-PS copolymer with potassium picrate (K+ picrate) as template was studied