Konut fiyatını etkileyen faktörlerin incelenmesi Üsküdar örneği
An investigation of factors affecting the housing prices case study of Üsküdar
- Tez No: 172210
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDİA DÖKMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Konut barınma ihtiyacı yanı sıra, satın alma yoluyla elde edildiğinde uzun dönemli bir yatırım aracı ve şehrin gelişiminde önemli bir faktördür. Konum, çevresel faktörler, yasal prosedürlere uygunluk, ihtiyaç unsurları, kişisel kullanımın konuta verdiği önem konut değeri üzerinde etkili olurken, alıcının konuta sahip olabilmek için ödemeyi kabul ettiği değer fiyatın oluşmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın kapsamı, Üsküdar'da, konut fiy atlan üzerinde, fiziksel, çevresel ve komşuluk birimi değişkenlerinin etkileri ve fiyatın zaman içindeki mekansal dağılımı, olarak belirlenmiştir. Araştırma, verilerin toplanması, işlenmesi, analizinin yapılması ve sonuçlarının değerlendirilmesini kapsamaktadır. Bu çalışmada, konut fiyatlarının, yıllar içerisinde mahalle bazında ki dağılımları, konutun ekonomik değeri üzerinde etkili olan faktörlerin etki dereceleri belirlenmiştir. Konut fiyatlarının mahallelere göre dağılımım gösteren haritalar ve hedonik fiyat analizi ile konut fiyatlarındaki değişim ve değişime neden olan etkiler incelenmiştir. Üsküdar İlçesi'nde konut piyasasında çeşitliliğe yol açan, yeni alternatifleri beraberinde getiren etkenler, göçün etkisiyle meydana gelen düzensiz yapılaşma, deprem faktörü ve ekonomik göstergelerin kişilerin taleplerinde meydana getirdiği değişim olarak belirlenmiştir. 6 bölümden oluşan tezin giriş bölümünde, tezin amacı, tezin kapsamı ve inceleme yöntemi yer almıştır. 2. bölüm, incelenen kaynakların yer aldığı literatür kısmıdır. 3. bölümde çalışma alanının yerleşim yapısı, konut dokusu, demografik özellikleri gibi konular 16. yüzyıldan günümüze kadar gelen süreçte incelenmiştir. 4. bölüm hipotez, araştırma yöntemi, analiz ve modelde kullanılan verilerin sayısının elde edildiği kaynakların açıklandığı verilerin toplanması kısmım içermektedir. 5. bölümde uygulanan model ve yapılan analizler sonucunda elde edilen bilgiler, konut satış fiyatının dağılımı ve üzerinde etkili olan faktörlerin bulunduğu incelemeler yer almaktadır. 6. bölümde çalışma alanında elde edilen verilerle yapılan analizler sonucunda çıkarılan kestirimler, varılan sonuçlar ve değerlendirmeler bulunmaktadır. Çalışma sonucunda, konutun alansal büyüklüğü, bulunduğu kat, gelişmişlik indeksi ve manzara varlığı faktörünün, konutun satış fiyat üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Konut fiyatlarının düzenli yapılaşan yeni yerleşim alanlarının oluştuğu semtlerde ve ticari fonksiyonların hareketli olduğu mahallelerde artan bir gelişme ıxgösterdiği görülmüştür. Nitelikli tarihi konut dokusuna sahip mahallelerin konut fiyatlarının ise mahalle ortalamalarının üzerinde olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçlan, gayrimenkul yatırımcılarının ve alıcıların doğru karar vermelerinde ve yerel yönetimin şehrin yapılanmasını etkileyecek donatı alanlarının yer seçimi kararım daha sağlıklı vermelerinde faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF FACTORS AFFECTING THE HOUSING PRICES CASE OF ÜSKÜDAR SUMMARY A house, besides sheltering need, is an important factor in the development of city and long-term investment tool while it is obtained by buying. While the given importance of location environmental factors, coherence to the legal procedures, necessity components and private use to the house is effective on the housing value, the value accepted by buyer to won the house creates the price. This study includes the effects of physical, environmental and neighbourhood characteristics on housing prices and changes in value over time. The research involves gathering data, carrying out analysis and evaluating the results. In this study, spatial dispersion of housing prices based on districts over years and the determination of the degree of factors influencing the value of houses have been analysed. The changes in housing prices and the factors causing these changes are investigated with the maps of the distribution of land prices by districts and by hedonic analysis. In Üsküdar, the factors causing the variety in housing market and bringing alternatives are determined as the unsystematic development of the area as a result of the migration influence, the effect of earthquake, and the changes in people's demand caused by the economic situation. The introduction part of the thesis including 6 parts, evaluates the aim, concept and methodology of the thesis. Next part, the second part reviews literature based on the examined references. In the third part, the structure of settlements, housing pattern and demographical characteristics are researched from 16th century to today. The fourth part involves the hypothesis, research method, analysis and data collection part which includes data resources. The following part, the fifth part examines the information obtained at the end of the analysis, the distribution of selling prices of houses and factors affecting housing values. The last part concludes with the results and the evaluation of the data of the study. XIAs a result, the size of the dwelling, the floor in which the dwelling is located, the development index and the effect of the view from the dwelling and the influence of all these variables on sale price have been analysed. An increase in housing price can be seen in the districts where new well-structured developments have been built and where commercial movements appear. Housing prices are above average in districts having historical importance. The results of this investigation will be helpful not only for investors and buyers to make appropriate decisions, but also for local authorities to make decisions on choosing appropriate locations for public services and areas that can affect the structure of the city. xn