Kazık yükleme deneylerinin değerlendirilmesi ile ilgili bir inceleme
An analysis on interpritation of failure loads of piles from loading test results
- Tez No: 172227
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞRUL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
KAZIK YÜKLEME DENEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ İLE İLGİLİ BİR İNCELEME ÖZET Taşıma gücü probleminin aşılması için yapılan kazıklı temeller veya zeminin kazıklarla desteklenmesi gibi uygulamalarda kazık yükleme deneyleri çoğu zaman tasarımın bir parçası olarak işlev görür. Bu çalışmada, kazık yükleme deneylerinin sonuçlan ele alınmış ve bu sonuçlar değerlendirilmiştir. Bunun için ilk önce kazıkların sınıflandırılması ve kazıkların taşıma kapasitesinin belirlenmesi ile ilgili genel ilkelere değinilmiştir. Zeminin özellikleri ile kazık arasındaki ilişkilerin önceden tam olarak bilinemeyecek belirsizlikler taşıması, kazıkların bazı deney aşamalarından geçirilmesini gerektirir. Bu belirsizliklerin aşılması amacı ile yapılan deney ve kontrollere üçüncü bölümde değinilmiştir. Bu deneylerden, tezin konusuna esas oluşturan statik eksenel basınç deneyleri, şu amaçlarla yapılır. 1. Kazığın tasarım yükünde yaptığı oturmayı belirlemek 2. Kazığın göçme yükünü belirlemek 3. Tasarımın doğruluğunu kanıtlamak Deney teknikleri, bu deneylerden elde edilen sonuçların kazığın emniyetle taşıyabileceği yükü belirlemekte kullanılacak güvenlik katsayısı üzerindeki etkisi ile yükleme deneylerinin kazık tasarımındaki yeri tartışılmıştır. Deneyde karşılaşılabilecek olumsuzlukların, deneyin değerlendirilmesi üzerindeki etkisi vurgulanmıştır. Bu kapsamda literatürde geçen yöntemlerden Davisson Yöntemi, Brinch Hansen %80 Yöntemi, Mazurkiewicz Yöntemi, Chin Kondner Yöntemi, xıvDecourt Yöntemi, Teğet (Mansur Kaufman) Yöntemi, Corps of Engineers Yöntemi, De Beer Yöntemi, Brinch Hansen %90 Yöntemi, Fuller-Hoy Yöntemi, ve Buttler- Hoy Yöntemi ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir. Bunlardan Brinch Hansen %90 Yöntemi, ve Corps of Engineers Yöntemi haricinde kalan yöntemler, seçilen on adet göçmeye mümkün olduğu kadar yaklaşılmış deneyler üzerinde uygulanmış ve bu değerlendirmelerin sonuçlan bir takım istatistik analizlerden geçirilerek tartışılmıştır. Literatür araştırmalarının sonunda kazık yükleme deneylerini değerlendirmek için yeni bir yöntem geliştirilmiş, ve bu yöntemin diğer yöntemler ile karşılaştırması yapılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
AN ANALYSIS ON INTERPRITATION OF FAILURE LOADS OF PILES FROM LOADING TEST RESULTS SUMMARY In the projects of structures that are supported by piles because of the bearing capacity problems, the function of the loading tests of piles, results of these tests, and interpritation of failure load from test results are to be part of the projects. In this study, static axial compression tests and interpritation of failure load from test results are covered. First of all classification of piles and determination of bearing capacity of piles are mensioned. Relationships between the engineering properties of soils and the piles are sometimes can not be well defined because of the inaccuracy of the data obtained from the soil tests or the unknown behaviour of the piles. On this concept, some tests and controlling procedures are applied to the piles. These controlling and testing procedures are mensioned on chapter three. One of these tests which becomes the basis of this study is static axial compression test. Main purposes of static axial compression tests are known as: 1. To determine the settlement under working load of a pile 2. To determine the failure loads of piles 3. To approve the design considerations General test procedures, effects of results from the static axial compression tests on the factor of safety, which is used to determine the allowable load of a pile, and the effects of the static axial compression tests on design process are discussed. Effects of undesirable faults through the test on interpritation of failure load from test data are explained. Davisson Method, Brinch Hansen 80% Method, Mazurkiewicz xviMethod, Chin Kondner Method, Decourt Method, Tangent (Mansur Kaufman) Method, Corps of Engineers Method, De Beer Method, Brinch Hansen 90% Method, Fuller-Hoy Method, and Buttler-Hoy Method are studied. Theese methods acsept Brinch Hansen 90%, and Corps of Engineers methods are applied to predict the failure loads of ten axial compression tests that are picked up from the literature. Results of the methods are expressed and discussed. In addition a new method for interpritating failure load from axial compression load tests of file is developed and discussed. xvii