Tünel üst yapı etkileşim problemlerinin sınır elemanlar yöntemiyle incelenmesi
Analysis between tunnel and structure interaction problems via boundary element method
- Tez No: 172226
- Danışmanlar: DR. BAHATTİN KİMENÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
TÜNEL UST YAPI ETKİLEŞİM PROBLEMLERİNİN SINIR ELEMANLAR YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ ÖZET Birçok mühendislik probleminin çözümünde, sayısal hesap yöntemlerinden sınır elemanlar yöntemi (BEM) kullanılmaktadır. Sınır elemanlar yönteminde iki boyutlu problemler için bölgenin sınırındaki kapalı eğride ayrıklaştırma yapılarak problemin çözümü elde edilmektedir. Sınır elemanlar yönteminde bölgedeki ayrıklaştırma direkt veya indirekt olarak iki ayrı yaklaşımla yapılmaktadır. Direkt sınır elemanlar yönteminde sınırdaki bilinmeyenler doğrudan elde edilir, indirekt sınır elemanlar yönteminde ise önce sınırdaki fiktif değerler elde edilir, daha sonra bu fiktif değerler yardımıyla diğer bilinmeyenler hesaplanır. Sınırdaki bu fiktif değerler ise temel bilinmeyenler bakımından incelenebilir. Buna göre sınırdaki bilinmeyenler yer değiştirme süreksizlikleridir, bu nedenle elde edilen fiktif değerler yerine yer değiştirme süreksizlikleri alınır. Tünel problemi, genellikle elastisite problemi kaynaklarında sonsuz veya yan - sonsuz düzlemlerde boşluk problemi olarak incelenmiştir. Bu boşluklarda genellikle dairesel kesitli veya geometrisi belirli basit bölgelerdir. Son yıllarda gerek bilgisayar teknolojisinin gelişimi gerekse sayısal hesap yöntemlerinin gelişiminden dolayı, her hangi bir kesit veya herhangi bir bölge göz önüne alınabilmektedir. Zemindeki boşlukların üst yapı ile birlikte etkileşim problemini modellemek oldukça zordur. Çünkü zemin ve üst yapı hem malzeme açısından farklı, hem de davranış açısından farklı özellik göstermektedir. Bu yüzden etkileşim problemi üzerine çalışmaların son yıllarda arttığı gözlenmektedir. Tünel - üst yapı etkileşiminde en büyük problem, yer yüzeyindeki oturmadan dolayı oluşan problemdir. Bu nedenle bu çalışmada yeryüzüne yakın tünellerden dolayı yüzeydeki yer değiştirmeler elde edilerek, bu yer değiştirmelerden dolayı üst yapıda oluşacak zorlamalar incelenecektir. Bunun için sınır elemanlar metodu kullanılarak elde edilen sonuçlar, sonlu elemanlar ile elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılacaktır. Ayrıca literatürden alman ve yerinde ölçülerek elde edilen değerlerle karşılaştırılarak optimum çözümler önerilecektir. Çalışma boyunca Microsoft Word, Microsoft Excel, C++ diliyle yazılmış olan hesap programı ve ANSYS 5.5 programlan kullanılmıştır. x
Özet (Çeviri)
ANALYSIS BETWEEN TUNNEL AND STRUCTURE INTERACTION PROBLEMS VIA BOUNDARY ELEMENT METHOD SUMMARY For the solution of many engineering problems, among the numerical calculation methods, the boundary element method (BEM) is used. In the boundary element method, for problems including two dimensions, the solution is acquired by discretization on the closed contour located in the boundary of the region. In the Boundary Element Method, the region is discretized by two ways which are either direct or indirect. In direct boundary element method, the unknown values on the boundary are obtained directly. On the other hand, in indirect boundary element method, first the fictitious values on the boundary are acquired and then with the help of these fictitious values, the other unknowns are calculated. These fictitious values on the boundaries can be analyzed with regard to the basic unknowns. According to that, the unknowns on the boundaries are the displacement discontinuities; therefore, instead of the fictitious values that were obtained, the displacement discontinuities are worked on. In elasticity problem resources, tunnel problems are in general analyzed as cavity problems on infinite or semi-infinite planes. These cavities are generally circular sectioned or geometrically determined simple regions. In recent years, computer technology and numerical calculation methods were drastically developed, so that it has been a lot easier to analyze any section or region with the help of these sources. It is really hard to model problems that are interacted in between cavities and tunnel structure. Because, soil and structure are different in terms of material and behavior. As a result, studies on interaction problems have been increased. Tunneling through soils results in ground loss, causing surface settlements and transverse movements. It is important to estimate the effects upon the existing structure, where the tunnel drive passes below. However, the free ground deformations should not simply be imposed upon a structure, because the structure contributes to stiffening of the ground. A computational soil-structure interaction analysis is required to obtain detailed stress-deformation response. First, boundary element method is used to estimate ground movements due to a tunnel in free ground, and the results are compared with the results of finite element method and measured settlements. The programs used in this study are as follows:. Microsoft Word. Microsoft Excel. The calculation program written in C++. ANSYS 5.5 XI