Adana ve Mersin arasında yer alan turunçgil bahçeleri topraklarında yararlı bakır (Cu), demir (Fe), çinko (Zn) ve mangan (Mn) elementlerinin diğer toprak özellikleri ile ilişkileri
- Tez No: 172367
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
17 ÖZ Bu çalışmanın amaoij topraktaki mikr o elementler den demir (Pe), mangan (Un), bakır (Cu) ve çinko (Zn)Bnun yarayışlı düzeyleri ile diğer toprak Özellikleri arasında ki ilişkileri araştırmaktır» Bu amaçla Adana-Mersin bölgesindeki 66 turunçgil bahçesinden 198 toprak örneği alınmış ve bu örneklerde alınan mikro elementlerin yarayışlı düşeyleri ile diğer toprak özellikleri analiz edilmiştir. Elde edilen verilerde yarayışlı 7e t Kn, Cu ve Zn ile diğer toprak özellikleri, arasında istatistiki yönden korelasyonlar araştırılmıştır*
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose of this investigation Is to Btudy the rela tionships between the amounts of the available mioronutrienta namely iron (Fe)9 Manganese (Ma), Copper (Cu)9 and Zine. (Zn) and the other soil characteristics on the 198 soil samples collected from 66 citrus orchards located in the area between ?dana and Mersin* ?or this purpose» the amounts of available Fe9 Mn9 Cu9 and Zn and pH9 total salt, CEC9 exchangeable cations, CaCCL equivalent, percent organic matter, and clay contents were measured on the samples and some statistical analyses were conducted on the data obtained»