Çukurova'da çiftçi koşullarında çeltik sulamasının toprağın tuz içeriğine etkisi
  1. Tez No: 172380
  2. Yazar: İLYAS ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHRİ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
- III - ÖZ Bu araştırmada, Aşağı Seyhan Ovasında D. S. İ. sulama 'kanalından sulanan çeltik tarlası (şebeke içi) ile drenaj kanalından sulanan diğer bir çeltik tarlasının (şebeke dışı) toprak ezelliklerinde oluşan bazı kimyasal değişimler belirlenmeye çalışılmıştır. Toprak analizi sonuçlarına göre, şebeke içi çeltik tarlasında toplam tuzun, profilin 0-120 cm'lik derinlisin de ortalama olarak 0.O24-O.O8O oranında azaldığı gözlenmiştir. Na, ESP, SAR, Cl~ ve HC0~ miktarında önemli bir demişim Gözlenmemiştir. Şebeke dışı tarlada ise, toplam tuzda O. 024-0. 101, Na+ miktarında 0.053-1.37 me/l, SAR defterinde 0.03-1.42, ESP defterinde 0.90-4.00 oranında artma olduğu gözlenmiştir. Gl, HCO, organik madde ve kireç miktarında önemli bir değişim gözlenmemiştir. Sonuç olarak drenaj kanalından alınan su ile sulanan çeltik tarlasında sulamanın sürdürülmesi durumunda uzun yıllar sonunda tuzluluk ve Na miktarında bir artma olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this research, the effects of i rrj action waters of different quality on paddy fields in the Lower Seyhan Plain were investigated. For this purpose two experimental fields were selected. One in the irrigation project area (canal water) and the other outside the project area (water) supplied from a drainage» canal). According to the results of the soil analyses, in the field in the canal network area, total amount of salts was reduced by 0.O24-O.080 in the 120 cm soil depth. No significant wariation in the amounts of Na, ESP, SAR, Cl~ and HCO_ has been observed. In the field, it was observed that irrigation water suplied from the drainage canal, total salts increased by 0.024-0.101 percent; Na+ content by O. 053- 1.37 me/l ; SAR value by 0.03-1.42; and ESP value increased by 0.C0-4.00. CI and HC0_ concentrations and organic matter and lime contents remained the some throughout the study period. The finding from the research, it may be stated that continuing paddy irrigation from the drainage canal would result in salinity and sodicity in the soil.