Kyoto Protokolü'nün çevre olgusuna kazandırdıkları üzerine bir araştırma
A research on the profit of the environment phenomenon gained from the Kyoto Protocol
- Tez No: 172460
 - Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
V ÖZET KYOTO PROTOKOLÜ'NÜN ÇEVRE OLGUSUNA KAZANDIRDIKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA TARIMCI Akyol Yüksek Lisans Tezi, Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Fethi DOĞAN Şubat 2006, 55 sayfa Bu çalışmada Kyoto Protokolü'nün önemi ve çevre olgusuna yapabileceği katkılar belirtilmiştir. Kyoto Protokolü, insanlığın geleceği açısından çok önemli olmasına rağmen; bu konuya gereken önem verilmemiş; görsel ve yazılı basında yeterli bilgilendirme olmamıştır. Bu çalışmayla çevre duyarlılığının aşırı düzeyde eksik ve çevre bilmcinin çok yetersiz olduğu bilinen ülkemizde ve bir çok ülkede halkı bilinçlendirmek amaçlanmıştır. Kyoto Protokolü canlılık için gerekli olan, yaşanabilecek bir dünyanın devamım sağlamak amacı ile canlı faaliyetleri sonucu oluşan ve atmosferde biriken sera gazlarının miktarını azaltma çalışmalarını proj elendirmiştir.VI Teknolojinin hızla geliştiği birçok ülkede ve son teknolojiyi kullanan gelişmesini tamamlamış ülkelerde atmosferde biriken gazlar dünya Mimini değiştirmektedir. Önlem alınmadığı taktirde bugün görülen iklim değişikliği etkileri hızla artarak gelecekte dünyayı, canlının yaşayamayacağı bir ortama sokacaktır. Kyoto Protokolü tüm ülkeler çapında zararı azaltıp yaşanabilir bir dünya yaratma amacındadır. Bu nedenle yenilenebilen yakıt kullanımının artması, teşvik edilmesi yolunda çalışmalar hızlanmıştır. Bu çalışmada ProtokoPün açıklayıcı tarzda Türkçe açılımı yapılarak işleyiş mekanizması ve esneklik çalışmaları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A RESEARCH ON THE PROFIT OF THE ENVIRONMET PHENOMENON GAINED FROM THE KYOTO PROTOCOL. TARIMCI, Akyol Msc in İnvironment Science Supervisor: Prof. Dr. Fethi DO?AN February 2006, 55 pages In this research, the importance of the Kyoto Protocol and the probable help of this protocol to the environment phenomenon are determined. Although Kyoto Protocol has been very important for the future of the human, this importance was not considered sufficiently an there was not enough information in the press and on the visual media. By this study, it is aimed to inform the people of our country and the other countries, where it is known that the conscious of the environment and the sensitivity on it are extremely low and insufficient. Kyoto Protocal has been projected the procedures for reducing the amount of Greenhouse gases produced by olive organismal activitiesVIII collected in the atmospheric lager. The aim of the protocol is to prolong the suitibility of a world featuring living organisms to replace needs tol ive. In the covatries with fast echnological development and the countries completed development using highest technology, the atmospheric gas collections are being a couse of Earth's climate to change. Unless some precoutions are applied, today's climatic changes will cause earth disable tol et living organisms tol ive, by increasing fastly. Kyoto Protocol's object is to create a world with less harm and been enabled for life amongst all countries. Because of that, efforts for industion of recycling fuel utilization are accelarated. In this study, the operation mechanism and the elasticity of the protocol are stated in Turkish, in an explanatory manner.