Düşük karbonlu yumuşak çeliğin sulu çözeltilerdeki korozyonu
- Tez No: 172489
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Yeraltı ve sualtı dikişli çelik boruların üretiminde kullanılan, düşük karbonlu yumuşak çelik olarak bilinen, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları üretimi ( E.Ç.1010 ) çeliğin korozyon karekteristiklerini saptamak üzere deneyler yapılmıştır. Deneyler altı farklı gruptaki (Sodyum Klorürlü, Sodyum Sülfatlı, Sodyum Sitratlı, Sodyum Sitrat+Sodyum Klorürlü, Sitrik asitli ve Borakslı) ortamlarda yapılmıştır. Deneylerde potansiyodinamik ve galvanostatik yöntemler uygulanmış, potansiyodinamik yöntemle yapılan deneyler de adı geçen ortamlarda incelenen çeliğin akım potansiyel eğrileri, galvanostatik yöntemle de polarizasyon eğrileri elde edilmiştir. Çalışmalarda ASTM-G 5 standardında açıklanan standard hücre kullanılmıştır. İncelenen çelikten hazırlanan 1 cm2 ve 0,25 cm2 kesitli elektrodlar teflon çubuk (kütle) içine konarak yüzeyi uygun biçimde parlatılarak kullanılmıştır. Böylece elde edilen verilerin anlamlı ve tekrar edilebilir olması sağlanmıştır. Potansiyodinamik yöntemle akım-potansiyel eğrileri potansiyostata bağlı ( x-y ) tipi iki fonksiyonlu kaydedici ile otomatik olarak çizilmiş. Bu eğrilerin ve eğrilerden elde edilen korozyon karekteristiklerinde yapılabilecek hatalar minumuma indirilmiştir. Yapılan deneyler, çizilen akım-potansiyel eğrileri polarizasyon eğrileri ile bu eğrilerden elde edilen veriler ve yüzey fotoğraflarından değerlendirilerek aşağıdaki sonuçlara varılmıştır. -Sülfat ve Klorür gibi aktif iyon içeren çözeltilerde, çeliğin korozyonunun arttığı, pasiflik bölgesinin daraldığı- Sitrat ve Sitrik asidin metal yüzeyini iyi kaplı- yan korozyon ürünleri oluşturduklarını dolayısıyle pasifliği artırıcı olarak rol oynadığı ( pasiflik bölgesini artırdığı) - Boraks ve borik asitli çözeltilerde bir çeşit korozyon bağışıklığı diyebileceğimiz çok geniş bir bölgede tam bir pasiflik sağlandığı, ayrıca her ortamda konsantrasyon ve pH değişimin korozyon hızını değiştirdiğide tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Testa have been carried out to determine the corrosion characteristics of the steel (E.g. 1010 ) mild is produced by Ereğli Demir ve yelik fabrikaları, known as soft steel with low carbon content and used for the production of seamed steel pipes for underground and underwater. The tests were performed in six difterent groups of media (with sodium cnloride, sodium sulphate, sodium citrate, sodium citrate+sodium chloride, citric acid and borax) The potantiodynamical and galvanostatical methods were employed in the tests. The current potential curves of the steel tested in the media mentioned above were obtained by the potentiodynamical method and the polarization curves were obtained by the galvanostatical method. In these tests, the standard cell defined in ASTM-G5 standard was used. The electrodes with the cross- sectional areas of 1 cm2 and 0,23 cm2, prepared from the steel studied were used after polishing their surfaces by putting them into teflon bars. In this way, the significance and repeatiability of the data obtained were provided. The current-potantial curves were obtained automatically with the recorder of the type (x-y) with double function connected to-. the potantiostate in the potentiodynamical met hod that errors were minime zed on these curves and the corro sion characteristics obtained from these curves. irom the tests carried out, the current-potantial curves and polarization curves plotted, and the data obtanined from these curves, the following conclusions were drawn;- In solutions containing active ions such as sulphate and chloride, the corrosion of steel increases and the passive area becomes narrow. - Citrate and citric acid form the corrosion products which cover the metal surface well and act as the increasing agent of passivity (The increase the passive area) - In solutions with borax and boric acid, a complete passivity was obtained in a very large area, which1 we may call,“ the corrosion immunity”. In addition, it was determined in all media thet the corrosion rate was changed as the concen tration and pH changed.