Dolgulu yatakta ısı depolaması üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 172490
  2. Yazar: HALİME Ö. PAKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR DEMİREL, PROF. DR. TUNCAY YILMAZ, DOÇ. DR. ALİ BAŞÇETİNÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjisi sistemlerinde çok kullanılan dolgulu yatakta duyarlı ısı tekniği ile ısı depolaması incelenmiştir. dolgu maddesi olarak küçük silindirik tüpler içinde kum kullanılmıştır - Ölçümler sonucunda, değişik hava, akım hızlarında ve giriş sıcaklıklarında depo boyunca sıcaklık dağılımları elde edilmiştir'. Deneysel sonuçlar iki nümerik model. bir de analitik model çözümlerinden elde edilen teorik sonuçlarla karsılaştırılmıştır - Ayrıca kum için tabakalaşma katsayısı hesaplanmış depo performansı üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Depo performansını belirlemek için depolama verimi de hesaplanmıştır-, Daha büyük skalalı bir ısı deposu tasarımı için bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A packed bed heat storage systeQ. storing sensible heat is inves tigated. Sand in assail cylindrical tubes is used as packing raaterial. Fro® the experiments results, tempwrature profiles at different air -Flaw rates and inlet temperatures ar«? obtained. The experimental results are compare swith theoretical results calculated from ons analytical and two numerical bodels. Ths stratification coefficient far sand is calculated and its effects on the performance of the heat storage «nit are discussed. The 'storage efficiencies are calculated in order to determine the performance of the heat storage unit. An example is given for the design of a heat 1 i storage system in a larger scale.