T.T.K.Z.T.I. Üzülmez bölgesi/Çaydamar bölümü basınçlı hava etüdü
  1. Tez No: 172498
  2. Yazar: BERRİN HASAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN GERÇEK, Y.DOÇ.DR. YADİGAR MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın güvenli fakat pahalı bir enerji tipi olan basınçlı hava gücünün kullanılmasındaki hataları tespit etmek ve bunların maliyete olan etkisini araştırmak olmuştur. Öncelikle, seçilen bölgedeki (Çaydamar Bölümü) basınçlı hava şebekesi incelenmiş; sonra gerekli hesaplamalar yapılarak yeni bir şebeke tasarlanmıştır ve önerilen sistem mevcut sistemle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, yapılan araştırmanın sonucu olarak, mevcut kompresörlerin eski olduğu ve gerekli basıncı sağlayamadıkları, bu yüzden, basınçlı hava makinalarının düşük verimle çalıştıkları ve tamir-bakım masraflarının genel maliyeti olumsuz yönde etkiledikleri saptanmıştır. Sonuç olarak, mevcut kompresörlerin değiştirilmesi, mevcut basınçlı hava şebekesinin yenilenerek tekrar tasarlanması ve basınçlı hava enerjisinin daha dikkatli kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY She aim of this study lias been to determine the mistakes ami to investigate tlieir effects on the eost.in the uso of conpreaaed air power which is a safe but expensive type of energy. Firstly, the existing cosprasscd sir network has boen studied in the selected srea (Çaydamar Soctica); then, the necesaary calculations have been carried out and a new network aas been designed; and, the proposed system has been compered with the existing system. Furthermore, as a result of the investigations conducted, it has been established that the existing compressors are old and also inefficient for providing the reqired pressure. Therefore, the combessed air machines are runnig with low efficiencies and their repair end maintenence expenses are effecting the overall cost negatively.As a result, it has been proposed that the existing compresors shoukld be replaced, the compressed air network should be renewed and reddigned should be renewed and redesigned, and comprressed air energy should be used more carefully.