Doğrusal programlamanın üretim planlamasına uygulanması
  1. Tez No: 172503
  2. Yazar: BİLAL TOKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yapılan bu tez çalışmasının giriş kısmında Yöneylem Araştırmasının gerek Dünya gerekse Türkiye'deki gelişimi ve uygulandığı alanlardan bahsedilmektedir. > Birinci bölümde, Yöneylem Araştırması tekniklerinden olan Doğrusal Programlamanın, gelişimi, uygulandığı alanlar, dayandığı varsayımlar ve matematiksel yapısı anlatıl maktadır. İkinci bölümde, Doğrusal Programlamanın çözüm metodlarından birisi olan simpleks metodu ve Simpleks metodundaki maksimizasyon, minimizasyon problemleri ile sınırsız çözümler ve dejenere problemlerin çözümünden bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, üretim plânlaması ve özellikle sürekli üretim sistemlerindeki üretim plânlaması, ayrıntılarıyla anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde, Karar verme 've yönetim sistemlerin deki karar problemleri üzerinde durularak Doğrusal Programlamanın etkin bir karar verme aracı olarak günümüzde geçerliliğini koruduğu belirtilmektedir.Vlll Beşinci bölümde, uygulama yapılan firmanın kârının maksimum olabilmesi için en uygun mamul karışımının ne olması gerektiği problemine Doğrusal Programlamanın çözüm metodlarından biri olan Simpleks metodu kullanılarak bilgisayar programı ile çözüme gidilmektedir. * Altıncı bölümde, uygulama yapılan firmadaki mevcut üretim durumları ele alınarak yeni elde edilen değerler ile karşılaştırılmakta ayrıca, bazı tezgâhların aylık çalışma kapasiteleri arttırılarak gerekli tavsiyelerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The introduction part of this thesis treats the development of operation research in both the world and in Turkey and its application fields. In the first part, the development, application fields, assumptions and mathematical structure of linear programming, which is one of the operation research techniques, is explained; whereas in the second, the simplex method, which is one of the sol ution pr ' edures of linear programming problems is given accompanied with maximization a: minimization problems and also with unbounded and degenerated sol utions. In the third part production planning and espe cially the production planning in continuous produc tion systems are explained in details. In the fourth part, decision making and decision problems in management systems is emphasized and as a result it is stated that linear programming keeps its validity as an effective mean of decision making,